banner15

Özbekistan'a yatırımda Çin Rusya ile yarışıyor yakaladı

Özbekistan'da gerçekleşen ŞİÖ dışişleri bakanları toplantısında konuşan Çinli yetkili Özbekistan'a yatırım konusunda Rusya ile aynı seviyeyi yakaladıklarını söyledi

Özbekistan'a yatırımda Çin Rusya ile yarışıyor yakaladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Özbekistan’a yatırım miktarında Rusya’nın yatırımları ile eşit seviyeye ulaştığını açıkladı.

Taşkent'te düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), dışişleri bakanları toplantısında gazetecilere konuşan Wang, Pekin’in şimdiye kadar Özbek ekonomisine 6 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi. Wang, "Ülkemiz Orta Asya’daki ortaklarımız içinde en büyük yatırımcı haline geliyor" dedi.

Pekin hükümeti, Orta Asya doğal gazını Çin’e ulaştıran boru hattı projesi ile bölgedeki en önemli ekonomik ortaklardan biri olmuştu.

Çin'in Orta Asya faaliyetleri arasında Özbekistan'ın yanısıra Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’da da önemli yatırımları bulunuyor.

Kazakistan Çin ve Rusya'nın yanısıra Batı’dan da önemli yatırımlar çekmeyi başarmış durumda.

Çin ve Rusya Dışişleri Bakanlarının Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşmelerin gündeminde iki ülke ekonomilerinin yatırımları ana madde olarak göze çarptı.

Kerimov Çin bakanı kabulünde, "2015 yılında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 4,1 milyar dolara ulaştı” açıklamasında bulundu.

Kerimov’un Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde ise taraflar 2015-2019 yıllar dönemi ekonomik işbirliğini derinleştirme planı çerçevesinde yeni yatırım projelerinin uygulanmasını görüştü.

23-24 Haziran’da Taşkent'te, ŞİÖ Devletler başkanlarının zirve toplantısı yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48