Özbekistan'da 50 yüksek dereceli bürokrat kovuldu

Özbekistan Maliye Bakanlığı'nda 50 yüksek dereceli bürokrat kovuldu

Özbekistan'da 50 yüksek dereceli bürokrat kovuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da Maliye Bakanı Cemşid Kuçkarov, bakanlığın çeşitli bölümlerinde görev yapan 50 yüksek dereceli bürokratı kovdu. Bu tasfiye sürecinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev'in emri ile yapıldığı öğrenildi.

Şevket Mirziyayev geçtiğimiz günlerdeki 4 saatlik nutku sonrasında Maliye Bakanı Kuçkarov'a "etrafındaki herkesi kov, yerlerine daha genç ve Özbekistan'ı ve halkını seven insanlar getir" dediği iddia edildi. Bakan Kuçkarov'un bu tasfiyelere mecbur kaldığı vurgulanıyor.

Cumhurbaşkanı Mirziyayev'in, kamudaki birçok alanda İslam Kerimov döneminin tutucu ve oligarklaşan memur tipini tasfiye etmek istediği biliniyor. Özellikle 4 saatlik nutku sırasında Milli Güvenlik Servisi ile ilgili yaptığı çıkış bu noktada ne kadar ileri gitmek istediğinin bir göstergesi idi. "Halklar hükümetlere değil, hükümetler halka hizmet eder." sözünü sık sık dile getiren Mirziyayev kamu alanında bir zihniyet değişimi amaçlıyor.

Özgür Avrupa Radyosu'na (RFE) bilgi veren kimliklerini saklı tutan birkaç Maliye Bakanlığı görevlisi ise herkesin korku içerisinde olduğunu ve bu tasfiye sürecinin devam edeceğini ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 17:35
banner53
YORUM EKLE

banner39