banner39

Özbekistan'da alkol tüketiminde büyük düşüş

Özbekistan, ülkedeki alkollü içki tüketiminin azalması için ürünlere yüzde 25 zam yaparken ülkede alınan tedbirlerle alkol tüketiminde ciddi düşüş yaşandı

Orta Asya 18.12.2012, 13:02 18.12.2012, 13:06
Özbekistan'da alkol tüketiminde büyük düşüş

Murat Hayati/ Dünya Bülteni

Özbekistan hükümeti ülke içindeki alkollü ürünlerin perakende satış fiyatına yüzde 25 zam yapılması kararı aldı.

Özbekistan'da son zamanlarda içki tüketimine karşı düzenlenen engeller olumlu sonuç veriyor. Özbekistan'da içki ve sigara satışına uygulanan kısıtlamalarla tüketimin azaldığı görülüyor. Ülkedeki içki satışıyla ilgili kanunların işe yaradığı ve perakende tüketimin azaldığı belirtiliyor. Özellikle düğün ve buna benzer merasimlerde alkollü tüketimin gözle görülür derecede düştüğü kaydediliyor.

Özbekistan'da Ekim ayından itibaren Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un onayladığı karar yürürlüğe girmişti. Kararda alkol ve tütün ürünlerinin eğitim, spor ve dini kurumlardan en az 500 metre uzağındaki mekanlarda satılacağı duyurulmuştu. Kerimov'un önceki yıl yine alkollü içecek ve sigara satışının kısıtlanması ile ilgili bir kararı yürürlüğe konulmuştu. Özbekistan'da bu genelge çerçevesinde televizyonlarda içki ve sigara reklamları yasaklanmış, cadde ve sokaklarda reklam afişleri de kaldırılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü