banner39

Özbekistan'da bisiklet yasak!

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bisiklet kullanan kişilerin polis tarafından durdurularak bisikletlerine el konduğu bildiriliyor

Orta Asya 25.04.2013, 15:50 25.04.2013, 17:54
Özbekistan'da bisiklet yasak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taşkent sokaklarında bisikletli dolaşımın engellendiği, hatta bisikletlere polis tarafından el konduğu açıklandı. Özbek basınında geniş yer verilen bisiklet yasağının nedeni ise bilinmiyor. Artık eskisi gibi sokaklarda tur atmak, dolaşmak, çarşıya ve işe gitmek için bisiklet kullanılamayacağı anlaşılıyor.

Uygulamanın şimdilik sadece başkent Taşkent'te yürürlüğe girdiği ileri sürülüyor. Devlet Başkanlığı ve bakanlıkların bulunduğu Taşkent'teki bisiklet yasağının güvenlik nedeniyle yürürlüğe girdiği iddia ediliyor. Trafik polisleri ve polis memurları sokaklarda dolaşan bisikletli kişileri durdurarak sorguluyor, gerekirse bisiklete el koyuyor. Uygulamadan bisiklet kiralayan spor mağazalarının da olumsuz etkilendiği kaydediliyor.

Diğer yandan bisikletseverler ise yaşanan gelişmeden rahatsızlıklarını dile getirerek, özgür seyahat haklarının korunması için girişimde bulunacaklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?