banner39

Özbekistan'da Cuma namazı kılanlar fişleniyor

Özbekistan'da cuma namazı sırasında kapalı olan dükkanlar polis tarafından kayıt altına alınıyor

Orta Asya 16.04.2015, 12:18 16.04.2015, 13:01
Özbekistan'da Cuma namazı kılanlar fişleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te polis Cuma namazı kılanları fişlemeye başladı.

“Ozodlik” radyosu Taşkent’teki "Urikzor", "Ebu Saxiy", "Bek Baraka" ve “Çarsı” gibi büyük kent pazarlarında Kerimov rejimi polislerinin Cuma namazını kılan Müslümanları listelediğini bildirdi.

Haberde Cuma günleri Taşkent’in sadece eski şehir adı verilen bölgesinde 20 binden fazla Müslümanın Cuma namazı kıldığı ve bunlar esasen çarşı ve pazarlarda çalışan Müslüman esnaf ve işçiler olduğu belirtildi.

İsmini açıklamadan “Ozodlik” radyosuna konuşan bir dükkan sahibi polislerin Cuma günleri çarşıları dolaştıklarını ve Cuma namazı saatinde kapalı olan dükkanları not ettiğini söyledi.

Şehirdeki çarşı ve pazarlarda Müslümanları ve onların dükkanlarını özel listeye alma işlemi Mart ayının ilk gününden itibaren başlatıldı.

Taşkent merkez pazarlarından birinde görevli olan bir Özbek polis memuru da bu haberleri doğruladı. Polise göre önleyici tedbirler zaman zaman şehir pazarlarında yapılacak. Polis memuru bu denetimlerin nedeninin "hırsızlık gibi küçük suçların sayısında artıştan dolayı yapıldığını” söyledi.

Taşkent’in Çarşı adlı pazarında ticaretle uğraşan insan hakları aktivisti Cihangir Şosalimov Müslümanları ve dükkânlarını özel listeye alma işleminin özellikle 29 Martta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra arttığını söyledi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?