Özbekistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ertelendi

Aralık'ta 2014'te yapılması planlanan Özbekistan Cumhurbaşkanlığı seçimleri Meclis seçimleriyle aynı tarihe denk geldiği için 2015'e ertelendi

Özbekistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Meclisinin üst kurulu, Aralık 2014'te yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminin 2015 yılının ilk yarısında düzenlenmesine ilişkin yasa değişikliğini onayladı.

Özbekistan Parlamentosunun üst kurulu olan Senato Genel Kurulunun bugün yapılan oturumunda, Aralık 2014'de yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçiminin, aynı tarihe denk gelen meclis seçimleriyle çakışması nedeniyle, seçimin, 2015 yılının ilk yarısında yapılmasıyla ilgili yasa değişikliğini onayladı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Senato Yasama ve Hukuk Komitesi Başkanı, Senatör Svetlana Artıkova, her iki seçimin aynı döneme denk gelmesinin önlenmesi için cumhurbaşkanlığı seçimini Aralık 2014 yerine 2015 yılının ilk yarısında yapılmasının uygun olduğunu dile getirdi.

Artıkova, söz konusu yasa tasarısının Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından teklif edildiğini ve parlamentonun yasama kurulu tarafından onaylandığını hatırlatarak, cumhurbaşkanı adayları siyasi partiler tarafından belirlendiği için, ilk önce parlamento seçimlerinin, daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasının uygun olduğunu belirtti.

Senato Genel Kurulunda onaylanan söz konusu yasa değişikliğine göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin, Merkez Seçim Komisyonunca parlamento seçimi sonuçlarının açıklanmasından 90 gün sonraya gelen ilk Pazar günü yapılması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39