banner15

Özbekistan'da devletin 10 şirketi özelleşiyor

Özbekistan’da 10 büyük stratejik devlet kurumunun hisseleri satışa sunulacak

Özbekistan'da devletin 10 şirketi özelleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, devlet kontrolünde olan en büyük on stratejik işletmesini anonim şirket haline getirecek kararnameyi imzaladı. 

Ozodlik radyosunun haberine göre, sözkonusu stratejik şirketler tam olarak özelleştirilmeyecek, çoğunluk hissesi devletin malı olmaya devam edecek.

1999 yılında Taşkent hükümeti, ülke ekonomisine yabancı yatırımcıları çekme teşebbüsü göstermiş, ancak ülkede piyasa ekonomisi tam olarak uygulanmadığından ve serbest döviz piyasası oluşturulmadığından istenen sonuç alınamamıştı.

Ülkedeki menkul kıymetler pazarını geliştirme ve koordine etme merkezinin bildirildiğine göre, 17 Ekim'de imzalanan kararla on stratejik şirketin hisseleri satışa sunulacak.

Hisseleri satışa çıkacak şirketler arasında Uzbekistan Airways, Ulusal Hava yolları Şirketi, Özbekistan Cumhuriyeti Dış Ekonomik Faaliyet Ulusal Bankası, Navoiy Madencilik ve Metalurji Fabrikası ve Uzavtoyol Devlet karayolları şirketleri de bulunuyor.

Radyoya konuşan Prag Merkezli Bohemya Ekonomi Üniversitesi Doktoru Xolnazar Amonov, Özbekistan yönetiminin ekonomide devlet yönetiminin payını azaltmak için böyle bir karar aldığı yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 14:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35