banner39

Özbekistan'da işkenceci polislerin yargılanmasına başlandı

Özbekistan'da işkence ederek bir tutuklunun intiharına sebep olan iki polis görevi ihmalden yargılanmaya başlandı

Orta Asya 11.08.2015, 13:58 11.08.2015, 13:58
Özbekistan'da işkenceci polislerin yargılanmasına başlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da tutuklulara işkence yapan polisler yargılanmaya başladı.

Özgürlük radyosunun haberine göre Taşkent Ceza Mahkemesi’nde Bekabat şehrinde işkence yaptıkları iddiasıyla iki güvenlik görevlisinin davası görülmeye başlandı.

Radyonun kaynağına göre polis memurlarının işkencesi sonucu 28 yaşındaki tutuklu Kemaliddin Kuziev 9 Nisan gecesi kendini asarak intihar etti.

Radyonun kaynağı, “Vehhabilikle suçlanan bu genç intihar etmiş. Olay hemen tüm Bekabat şehrinde duyuldu. Onu feci şekilde dövmüşler, çok işkence yapmışlar. Onun dindar olduğunu söylediler, ama işkencelere dayanamadığından intihar etti, diyorlar. Ancak savcılık ona işkence yapanları bir kenara bırakarak, iki güvenlik memurunu görevi ihmal maddesi ile suçlamaktadır” dedi.

Ezgulik isimli insan hakları örgütü vekillerine göre de 8 Nisanda dini aşırılıkla suçlanan Kemaliddin Kuziev’e polisler işkence yaptı. Ancak Özbek güvenlik yetkilileri şimdiye kadar insan hakları savunucularının bu beyanlarına herhangi bir resmi cevap vermedi.

Ezgulik vekili Abdurrahman Taşanov’a göre, bu işte sanık olarak geçen polis memurları Z.K ve H.T 30 Haziran’da 2,5 milyon som kefalet ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak bu polis memurları dosyada geçen suçlamaları başka arkadaşlarının yaptıklarını ifade ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?