banner15

Özbekistan'da kilometrelerce akaryakıt kuyruğu

Özbekistan'da benzin fiyatlarının artacağı söylentisi üzerine istasyonlarda kilometrelerce kuyruk oluştu

Özbekistan'da kilometrelerce akaryakıt kuyruğu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te benzin istasyonlarında kilometrelerce kuyruk oluştu.

Ozodlik radyosunda yer alan habere göre Taşkent’te akaryakıt sıkıntısı sebebiyle araçlar benzin istasyonlarında kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Caddelerde trafik aksadı.

Radyoya konuşan bir benzin istasyonu çalışanı şunları söyledi:

”Benzin bitti, iş yerini kapattık. Benzini az veriyorlar, yetiştiremiyoruz. Yarın gelenler belki alabilirler.”

Devlete ait "Uzneftmahsulot" şirketi yetkilileri benzinin yeterli miktarda dağıtıldığını, ancak kara borsacıların önce fiyatlar artacağı söylentisini ortaya atarak, yakıt stoku yaptığını, şimdi ise onu daha yüksek fiyata sattıklarını savundu.

Şehirde öğle saatlerinde birçok benzin istasyonu kendiliğinden kapandı. Taşkent'te son günlerde 2 bin 50 Som (resmi kurda 75 sent) olan benzin bu günlerde 3 bin 700 somdan satılmaktadır.

Özbekistan kendi petrol rezervlerine sahip, ancak bu rezervlerin iç piyasa ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmadığı iddia ediliyor.

Ülkedeki dikta rejiminin baskılarından dolayı sosyal ve ekonomik düzenin bütün alanlarda olduğu gibi enerji ve yakıt piyasasında da kara borsa ve mafya grupları etkin rol oynuyor.

Analistlerin tahminlerine göre, Özbekistan yıllık benzin ihtiyaçlarını karşılamak için en az 4 milyon ton benzin ürünleri ithal etmek zorunda. İthal hakkı ise sadece devletin tek elinde, özel şirketlere bu alanda yetki verilmiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 14:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35