banner15

Özbekistan'da muhalif gazeteciye ceza

Özbekistan'da muhalif gazeteci Yanishev, polis sorgusundan sonra 3 bin dolar cezaya çarptırıldı

Özbekistan'da muhalif gazeteciye ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te muhalif bir gazeteciye yaptığı haberlerle halk arasında paniğe sebep olduğu iddiasıyla 100 asgari ücret karşılığı para cezası verildi.

Bağımsız Gazeteci Sid Yanishev, Ozodlik radyosuna verdiği demeçte 26 Haziran’da polis merkezine götürüldüğünü ve fergana.ru sitesinde yayımladığı bir haberle ilgili sorgulandığını söyledi. Sözkonusu haberde Taşkent’te haksız yere yıkılan evleri konu aldığını ve ev sahiplerinin haklarının gasp edildiğini ifade ettiğini belirten gazeteci, kendisine 100 asgari ücret tutarı ceza verildiğini, ceza tebliğnamesinde miktarın 3 bin dolar olarak yazıldığını kaydetti.

Yanishev, hukuka aykırı bir iş yapmadığını belirterek karara itiraz edeceğini söyledi. Gazeteciye göre hükümet, kendisine ceza vererek ülkeyi terk etmesini sağlamak istiyor. O ise, hiçbir şartta Özbekistan’dan ayrılmayacağını ifade ediyor.

2010 senesinde Özbekistan yetkilileri bazı bağımsız gazetecileri sorguya çekmiş, bunun neticesinde Malik Babaev ve Elena Bondar gibi yazarlar ülkeyi terk etmek mecburiyetinde kalmışlardı. Özbekistan dünyada basın özgürlüğünü kısıtlayan ülkelerin başında geliyor.

Öte yandan gazeteciye verilen ceza ile ülkede asgari ücretin 30 dolar olduğu da kesinleşmiş oldu. Ülkede asgari ücretin miktarı sürekli eleştiriliyordu fakat yetkililer, eleştirilerde belirtilen miktarın doğru olmadığını iddia ediyordu. Yanishev’e verilen ceza ile ülkedeki asgari ücret karmaşası da son bulmuş oldu. 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48