banner39

Özbekistan'da Müslümanlara yönelik yeni tutuklamalar

Özbekistan'da 40 Müslüman anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanıyor....

Orta Asya 04.02.2015, 15:31 04.02.2015, 15:31
Özbekistan'da Müslümanlara yönelik yeni tutuklamalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın kuzeyindeki Harezm şehrinin Hazarsap ilçesinde anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla 11 Müslümanın yargılanmasına başlandı. Aynı ilin Hiva, Shovot, Gurlan ve Boğot ilçelerinde de 30 kadar Müslümanın aynı gerekçeyle tutuklu yargılandığı bildiriliyor.

Mahkemelerde yargılanan 40 kişi, yakınlarının ifadelerine göre Özbekistan Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini yıkmaya teşebbüs ve dini aşırılık, bölücü, köktenci veya diğer yasaklı örgütler oluşturmak ve onlara katılmakla suçlanıyor.

Tutuklu yargılanan bu Müslümanlardan bazılarının Rusya’dan yakında dönen göçmen işçiler olduğu belirtiliyor.

İnsan hakları aktivisti Hayitboy Yakubov’a göre Özbek Müslümanların böyle kitlesel yargılanmaları 15 yıl önce, yani İslam Kerimov’un Cumhurbaşkanı seçilmesinden önce de yapılmıştı.

Yakubov, “Böyle yargılamaları 1997-2000 yılları arasında da görmüştük. O zaman da yargılananların çoğu dindar insanlardı. Rejimin hapse attığı yüzlerce Müslümandan 23’ü ceza müddeti bitmesine rağmen hala zindanlarda kalıyor” diyor.

Özbekistan’ın diğer illerinde Müslümanların benzer suçlamalar ile yargılandıkları ifade ediliyor.

Özbek muhalefeti ve bağımsız gözlemcilere göre Özbek Müslümanların toplu şekilde tutuklanmaları ve yargılamaları İslam Kerimov’un yeniden Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için halk içinde korku ve baskı ortamını oluşturmak için…

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı seçimi 29 Mart’ta yapılacak. Ülkede Müslümanlar sık sık anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla tutuklanıyor. Ülke lideri İslam Kerimov ise bu 29 mart seçimlerinde anayasaya aykırı olarak altıncı defa aday oldu. Ülke anayasasında bir kişinin en fazla iki defa aday olmasını öngörüyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?