banner15

Özbekistan'da öğrencilere namaz yasağı

Özbekistan'da öğrencilerin teravih başta olmak üzere tüm vakitlerde camide namaz kılması yasaklandı...

Özbekistan'da öğrencilere namaz yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın Fergana Vadisi’ndeki Kokand şehrinde geçtiğimiz akşam teravih namazı için camiye gelen bir lise öğrencisi, sivil güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

Ozodlik Radyosu’nda yer alan habere göre Özbekistan’da ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin camide namaz kılması uzun süredir yasak. Bazı yerlerde uygulanmasa da öğrenciler camide yakalanınca ceza alıyor.

Camiye girişi engellenen öğrenci, radyoya şu açıklamayı yaptı:

“Akşam saatlerinde arkadaşlarla teravih namazını kılmak üzere camiye gittik. Cami kapısında sivil kıyafetli iki kişi bizi durdurdu. ‘Öğrencilere camiye giriş yasaktır. Siz teravih namazı kılamazsınız. Eğer bir daha camiye gelecek olursanız size bir milyon Sum para cezası verilecek’ diye bizi korkuttular.”

Ozodlik radyosuna konuşan Kokand’daki cami yetkilisi öğrencilerin cemaatle namaz kılmalarının yasaklandığını tasdik etti. Ancak cami kapısında öğrencileri geri çeviren sivil kıyafetli kişileri tanımadığını söyledi.

Şehir kolejlerinden birinin müdürü ise öğrencilerin teravih namazlarını kılmasının imtihanlarda başarısızlıklarına neden olabileceğini iddia etti ve yasağı savundu.

Özbek yetkililer de öğrencilerin camilere gitmesini istemediklerini itiraf ederken, bunu gençlerin dini akımlara katılmasının engellenmesinde bir çare olarak değerlendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 14:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Katı
Hasan Katı - 6 yıl Önce

Yarabbi idarecilerimizi bizden (müslüman) olanlardan eyle, yabancı devşirmelerinden çok çektik

banner39

banner50

banner47

banner48