banner15

Özbekistan'da seçime doğru

Özbekistan'da seçimlerin arifesinde gazeteciler için seçim sürecinde uyulması gereken bazı kurallar yayınlanacak

Özbekistan'da seçime doğru

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özbekistan'da Aralık 2014'te  Meclis ve Mayıs 2015'te  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması planlanıyor. Toplumda yaklaşan seçimler ve seçimlerde kimlerin aday olacağı konuşulmazken Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov yönetiminin medyayı baskı altına aldığı ve gazetecileri kontrol etmek için etik nomrlar adı altında bazı kurallar dayattığını ileri sürülüyor.

“Jahon” haber ajansının bildirdiğine göre bu proje kapsamında Taşkent’teki "Poytakht" iş merkezinde UNESCO temsilcileri ve Özbekistan rejiminin medya kuruluşlarının katılımı ile bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantı konusu olarak “Gazetecilik mesleğinde etiğin güncel konuları" tartışıldı.

Toplantının sonuç bildirisinde “Özbekistan medya mensuplarının demokratik ilkelere bağlı kalarak ve bugünün medya dünyasında topluma karşı sorumluluk çerçevesinde kendilerini geliştirmesi gerektiğinin altı çizildi.”

Toplantıda gazetecilik mesleğinde çağdaş medya, özellikle internet ve sosyal medyanın olumsuz etkileri de konuşuldu. Medyanın bu alanındaki "serbestîlik, saygısızlık, saldırganlık, başkalarının fikirlerini reddetme" gibi özelliklerin gazetecilerin etik kültüründe yeni sorunlar oluşturduğu belirtildi.

Gözlemcilere göre Özbekistan'da meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce gazeteciler için etik konusunun gündeme getirilmesi tesadüfi değildir. Bu Özbek medyasına rejime daha fazla sadık olması ve yabancı medya kuruluşları ile istenmeyen işbirliğinden kaçınması için uyarı olarak kabul edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 16:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
DENİZ Ş.
DENİZ Ş. - 6 yıl Önce

Özbekistan da 17 yıl yaşamış biri olarak orada neler olduğunu ve neler yaşandığını iyi bilen nadir insanlardan biriyim. Dışa karşı her şey göstermelik ve göz boyamalık. Devlete ve yönetime karşı asla bir fikir bile beyan edemezsiniz.Bırakın tenkidi. Uluslararası anlaşmalara ve insan hakları anlaşmalarına attığı imzalar hikaye. Özbek Devlet başkanı ve yönetimi bildiğini okuyor. Yurtdışında gelen yabancı gözlemcilere sadece göz boyamalık tiyatro sahneleniyor.gerçekler asla gösterilmiyor.

banner39

banner50

banner47

banner48