banner15

Özbekistan'da seçimlerin galibi geçici cumhurbaşkanı

Özbekistan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev kazandı

Özbekistan'da seçimlerin galibi geçici cumhurbaşkanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev'in oyların yüzde 88,6'sını aldığı belirtiliyor.

Seçimlerde Milli Şahlanış Demokrat Partisi lideri Sarvar Atamuradov, "Adalat" Sosyal Demokrat Partisi lideri Nariman Umarov, Halk Demokrat Partisi lideri Hotamjon Ketmonov ile Liberal Demokrat Partisinden Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev yarışmıştı.

Adaylardan Nariman Umarov yüzde 3,46; Hotamjon Ketmonov 3,7,; Sarvar Atamuradov 2,35 oy aldı.

Özbekistan Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, seçmenlerin yüzde 88'i oy kullandı. 

Yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip Özbekistan'da 21,5 milyona yakın kayıtlı seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanı seçimi için ülke genelinde 9 bin 378, yurt dışında ise 44 sandık kuruldu.

Seçimi 50'ye yakın ülke ile aralarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Dünya Seçim Organları Birliği (DSOB), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğunun (BDT) da bulunduğu kuruluşlardan 600'den fazla uluslararası gözlemci takip etti. Seçimlerde ayrıca bin 300'e yakın yerli ve yabancı gazeteci görev yaptı.

Mirziyoyev'in seçilmesinden sonra Kerimov dönemindeki otoriter yönetimin yumuşayıp yumuşamayacağı bilinmiyor ancak geçici cumhurbaşkanı vekalet döneminde bazı değişimlerin sinyalini vermişti. Anayasa değişikliği ile ilgili anketler düzenleyen geçici cumhurbaşkanı seçilmesi halinde komşuları ile ilişkileri geliştireceğini ve hiçbir askeri bloka üye olmayacağını söylemişti.

Seçimin kesin sonuçları 15 Aralıkta açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48