banner15

Özbekistan'da yeni gözaltı dalgası

Özbekistan'da Müslümanalra yönelik gözaltı dalgası başlatıldığı sadece Taşkent'te 200 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor

Özbekistan'da yeni gözaltı dalgası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Bağımsız İnsan Hakları Savunucular Grubu Başkanı Surat Ikramov, yurtdışından gelen Müslümanlara yönelik tutuklama furyasının arttığını söyledi.

İkramov’un “Ozodlik” radyosuna bildirdiğine göre, yurt dışından gelen Müslümanlara yönelik tutuklamalar Taşkent şehri ve Namangan, Kokand, Fergana şehirlerinde devam etmektedir. Tutuklananların sayısı ve kimliği hakkında verileri toplamaya çalışan İkramov gözaltına alınanların akıbetinin belirsiz olduğunu söyledi.

İkramov’a göre, 29 Ekim'den bu yana sadece Taşkent’te gözaltına alınanların sayısı 200'den fazla. İkramov’un açıklaması şöyle:

“Biz 200 diyoruz ama şu anda da tutuklananlar olabilir. Tutuklu sayısı durmadan artıyor. Bugün bizimle görüşmek için Zangiata ilçesinden iki yaşlı adam geldi, onların çocukları tutuklanmış ve işkence görmüş. Onların dediğine göre tutuklamalar devam ediyor. Bizim hesabımıza göre tutuklu sayısı 200 aştı...”

16 Kasım'da "Hizb-ut Tahrir" grubu üyeleri Taşkent şehrinin Şayhantahur, Elmazar ilçeleri ve Taşkent ilinin Zangiata ilçesinde tutuklananlar sayısının 160 fazla olduğunu bildirmişti. Bu tutuklamalar Zangiata ilçesinin Altintepa, Eşanguzar ve Nazarbek mahallelerinde gerçekleşti.

Surat İkramov, lideri olduğu grubun Fergana Vadisindeki üyelerine yönelik tutuklamaların buraya da sıçradığını haber verdi.

İkramov ayrıca “Namangan, Kokand, Fergana şehirlerinde tutuklamalar olduğu haberini aldık. Polisin yaptığı her operasyonda 10-20 kişi tutuklanıyor, ancak henüz onların kimliğine ulaşamadık. Tutuklamaların Harezm ve Kaşkadarya illerinde de başladığı haberlerini aldık”, dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35