banner39

Özbekistan'da Yolsuzlukla Mücadele Yasası yürürlüğe girdi

Özbekistan'da yolsuzlukla mücadele alanında devlet politikasını, mücadelenin esas ilkelerini, ilgili kurum, STK ve basın organlarının görev ve vazifelerini belirleyen yeni yasa yürürlüğe girdi

Orta Asya 04.01.2017, 16:40 04.01.2017, 16:47
Özbekistan'da Yolsuzlukla Mücadele Yasası yürürlüğe girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da "Yolsuzlukla Mücadele Yasası" Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev tarafından imzalandı.

Resmi nitelikteki "Halk Sözü" gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe giren yasa, yolsuzlukla mücadele alanında ülkede ilk olma özelliğini taşıyor.

Yasa, Özbekistan'da yolsuzlukla mücadele alanında devlet politikasını, mücadelenin esas ilkelerini, ilgili kurum, STK ve basın organlarının görev ve vazifelerini belirliyor.

Yasaya göre, yolsuzlukla mücadele kapsamında kurumlar arasında iş birliği ve koordinasyonun sağlanması için bir komisyon kurulacak. Komisyonda, ülkenin önde gelen iş adamları ve STK temsilcileri de yer alacak.

Yasa, rüşvet veren, alan veya buna karışan kişilerin cezalandırılmasını öngörüyor. Buna göre, yetkililerin, rüşvet teklif eden kişiyi emniyet birimlerine ihbar etme zorunluluğu bulunuyor.

Uzmanlar, Şevket Mirziyayev yönetiminde yapılacak köklü değişimlerin başlangıcı olarak nitelendirdikleri yasanın, vatandaşın devlete olan güvenini yeniden tesis edeceğini dile getiriyor.

Şevket Mirziyayev'in Cumhurbaşkanı Vekilliği görevine başlamasının ardından parlamentonun alt kanadı Yasama Meclisinde 24 Kasım 2016'da görüşülen, 13 Aralık'ta da üst kanadı Senato tarafından kabul edilen yasa, imzalanmak üzere Cumhurbaşkanı'na sunulmuştu.

Özbekistan, 2008'de Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ni benimserken, 2010'da Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının, Yolsuzlukla Mücadele İstanbul Eylem Planı'na katılmıştı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?