banner39

Özbekistan'dan 'Uluslararası İslam Araştırma merkezi' teklifi

Özbekistan, İİT zirvesinde Semerkant’ta İslam Araştırmaları Merkezi oluşturmayı teklif etti

Orta Asya 19.10.2016, 13:16 19.10.2016, 13:16
Özbekistan'dan 'Uluslararası İslam Araştırma merkezi' teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) himayesinde Semerkant'ta Uluslararası İslam Araştırmaları Merkezi oluşturmasını teklif etti.

Taşkent’te devam eden İİT Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyayev, Semerkant’ta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) himayesinde Uluslararası İslam Araştırmaları Merkezi oluşturulması teklifini yaptı.

Mirziyayev konuşmasında, "Biz Semerkant’ta İİT himayesinde İslam dünyası bilim adamları ve düşünürlerinin miras çalışmalarını öğrenme ve koruma amaçlı Uluslararası İslam Araştırmaları Merkezi oluşturmasını teklif ediyoruz" dedi. Mirziyayev açılacak merkezin Özbekistan’ın İİT başkanlığı döneminde ülkesi için önemli bir proje olacağını belirtti.

Özbek lider, Özbekistan’ın İmam el-Buhârî, İmam-Tirmizî, Ebû Rayhon Biruni, Harizmi, İmam-Maturudi gibi birçok ünlü İslam alimlerinin vatanı olduğunu da sözlerine ekledi.

Mirzijaev, İİT dönem başkanlığı sürecinde ülkesinin üye ülkelerle arasında kültürel, eğitim, bilimsel, teknik, ticaret alanları yanında terörizm ve aşırıya kaçan ideoloji ile mücadele konularında işbirliğine önem vereceğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?