banner15

Özbekistan'ın yeni liderinin ilk ziyareti Rusya'ya

Rus medyası Özbekistan'ın yeni lideri Mirziyayev'in ilk olarak Rusya'ya ziyaret edeceğini öne sürdü

Özbekistan'ın yeni liderinin ilk ziyareti Rusya'ya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da 4 Aralık'ta Cumhurbaşkanı seçilen Shavkat Mirziyayev’in ilk yurtdışı resmi ziyaretini Rusya'ya yapacağı bildirildi. Rus İzvestia gazetesinden verilen haber, Rusya devlet başkanının basın sekreteri Dimitri Peskov tarafından "pozitif bir gelişme “ olarak yorumlandı.

Habere göre, Özbek hükümetinin ilgili kurumları bu ziyaret için hazırlıklara başladı. Ülkedeki çeşitli bakanlıklar devlet başkanına Rusya ile ilişkiler konusunda bilgiler içeren dosyalar hazırlıyor.

Shavkat Mirziyayev’in göreve başlama töreni bu yıl sonuna kadar gerçekleşecek. Rusya ziyaretinin ise bu kış ya da bahar aylarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Rus uzmanlar, Özbek liderin Moskova ziyareti konusunda herhangi bir şüphelerinin olmadığını bildirerek, bu ziyaretin Rusya ve Özbekistan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesini sağlayacağını öngördü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan eski devlet başkanı İslam Kerimov'un vefatından sonra 3 Eylül tarihinde Semerkand’ı ziyaret etmişti.

Özbekistan, Rusya’nın liderliğindeki askeri Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ve Avrasya Ekonomik birliği (AEB) gibi örgütlere üye değil.

Shavkat Mirziyayev geçici Cumhurbaşkanlığını üstlendiğinde ülkesinin bu örgütlere üye olmayacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48