banner39

Özbekler'den 'çıkış vizesi' isyanı

Dünyada sadece Kuzey Kore ve Özbekistan'da uygulanan 'ülkeden çıkış vizesi' uygulaması için Özbek sivil toplum kuruluşu imza toplayarak resmi yetkililere başvuruda bulundu

Orta Asya 12.10.2016, 12:33 12.10.2016, 12:33
Özbekler'den 'çıkış vizesi' isyanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekler, ülkeden çıkış vizesinin iptal edilmesini talep ediyor.

Özbekistan'da halkın çoğunluğu ve ülkenin bağımsız gazetecileri, ülkede uygulanan ve sadece bazı yetkililer için rüşvet kaynağı olan çıkış vizesi uygulamasının iptal edilmesini istiyor.

Çıkış vizesi uygulaması günümüzde sadece Özbekistan ve Kuzey Kore tarafından uygulanıyor.

İki yılda bir güncellenmesi gereken çıkış vizesi, Özbek Hükümetince iktidara muhalif görüşte olan kişilerin cezalandırılması için de kullanıyor. Ülkedeki muhaliflerin özel listesi yapılarak, onlara yurt dışına çıkma yasağı getirilerek, kendi vatanları bir çeşit hapishaneye dönüştürülüyor.

Yurtdışı yasağı getirilenler arasında muhaliflerin yanısıra hükümet yetkilileri, gazeteciler, kültür turizm çalışanları ve sivil vatandaşlar da bulunuyor. 

Bu durumu protesto etmek isteyen 'Özbek vatandaşları girişim grubu' özel bir bildiri ile çıkış vizesi uygulamasının iptali için müracaatta bulundu.

Bugüne kadar bu dilekçeyi imzalayanların sayısının bini aştığı bildirilen dilekçede, "Yaşamakta olduğumuz 21. yüzyıl bize yeni talepleri ve ortamlar sunuyor. Ülkeden çıkış vizesinin uluslararası standartlara uygun olmadığını belirtmek isteriz. Bu vize vatandaşın hareket, göç ve seyahat özgürlüğü ilkesine de aykırıdır. Bir de bu uygulama ülkedeki rüşvet trafiğinin ana kaynaklarından biridir” denildi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?