banner15

Özbeklerin geçici lideri, meclisin yetkilerini artıracak

Kerimov'un ölümünün ardında geçici Başkanlık görevine gelen Özbekistan lideri Mirziyayev Aralık ayında yapılacak seçimlerde parlamentonun yetkilerini artıracağını açıkladı

Özbeklerin geçici lideri, meclisin yetkilerini artıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ı 27 yıl dikta rejimi ile yöneten ve 2 Eylül'de vefat eden İslam Kerimov’un yerine 4 Aralık'ta yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmesine kesin gözüyle bakılan Başbakan Shavkat Mirziyayev yeni dönemde ülke parlamentosu Oliy Meclisi'nin yetkilerinin artırılacağını söyledi.

Salı günü Shavkat Mirziyayev’in özgeçmişini yayınlayan Liberal Demokrat Parti'nin resmi web sitesinde parlamentonun yetkilerinin artırılacağı bildirildi.

Başbakan Mirziyayev seçim programında, parlamentonun önemli konularının yanısıra ülke iç ve dış politikası ile ilgili sorunların, çözüme bağlanacağı vaadi veriliyor.

Bu seçim programında özetle "Parlamentonun yürütmeyi denetleme yetkisinin artırılmasını önemli siyasi adım olarak görüyoruz” denildi.

Özbekistan’da1 Ekim Salı günü Cumhurbaşkanı adayları resmen seçim kampanyalarını başlattı. Seçimler 4 Aralık günü yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35