banner39

Özbeklerin yeni liderinden İslami hassasiyet!

Yeni Özbek lider Şevket Mirziyayev (Shavkat Mirziyayev) Taşkent'te düzenlenen İİT toplantısında İslami değerlerin korunması çağrısında bulundu

Orta Asya 19.10.2016, 10:04 19.10.2016, 12:01
Özbeklerin yeni liderinden İslami hassasiyet!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyayev, İslam dininin değerlerini koruma ve İslam dünyası düşünürlerin başarılarını teşvik etme çağrısı yaptı.

Mirziyayev İİT üyesi ülkeler Dışişleri Bakanları Konseyinin Taşkent'te düzenlenen toplantısında bir konuşma yaparak, "İslam barış, eğitim ve manevi zenginlikler dinidir. Biz İslami değerleri ve İslam kültürünü korumakla görevliyiz” dedi.

Taşkent'teki İslam İşbirliği Teşkilatı Konseyi toplantısı "Eğitim ve marifet barış ve yapıcı hayatın esassıdır” sloganı ile organize edildi. Toplantı sonunda Özbekistan Kuveyt’ten İİT geçici başkanlığını kabul edecek ve bir yıl boyunca bu görevi üstlenecek.

Şevket Mirziyayev Özbekistan'ın bir önceki lideri diktatör İslam Kerimov'un uzun süre başbakanlığı görevini yürütmüştü. Kerimov, ülkedeki İslami hassasiyete sahip kesimlere amansız karşıtlığı ve zaman zaman da Andican'da olduğu gibi katliama varan düşmanlığı ile biliniyordu. Kerimov'un hemen tüm muhalifleri ya öldürüldü ya da yurt dışına kaçmak zorunda bırakıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı, 1969 yılında kuruldu ve şu anda 57 ülkede bir örgüt üyesi. Özbekistan 1996 yılından bu yana İİT üyesi.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?