banner39

Putin: ŞİÖ askeri potansiyeli kimseye karşı değil

Çin medyasına ŞİÖ hakkında açıklama yapan PutinRusya'nın gelişimi için önemli bir faktör olmasının yanı sıra dünyadaki durumu etkilemek için de bir etken olacağını söyledi

Orta Asya 07.06.2018, 15:03 07.06.2018, 15:03
Putin: ŞİÖ askeri potansiyeli kimseye karşı değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin devlet medya şirketine verdiği röportajda Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ülkelerinin askeri potansiyelinin başka ülkelerle çatışmaya yönelik değil, üye ülkeler arasında kapsamlı ve çok yönlü işbirliği koşullarını sağlamak için gerekli olduğunu söyledi.

Putin yaptığı açıklamada bu kadar güçlü bir örgütün askeri işbirliğinin kuşkusuz Rusya'nın gelişimi için önemli bir faktör olduğu gibi dünyadaki durumu etkilemek için de önemli bir etken olacağını belirtti.

ŞİÖ daha verimli olması hakkında konuşmasını sürdüren Putin örgütün Çin, Rusya ve birçok eski Sovyet cumhuriyetleri arasında özellikle sınır sorunları çözmek için oldukça mütevazı bir kuruluş olarak oluşturulduğunu hatırlattı.

Rus lider Putin, “Ancak ŞİÖ’nde işbirliği genişledikçe birçok ortak noktada beraber hareket etmemiz gerektiğini gördük. Zamanla işbirliğimizin sınır sorunlarının çözülmesinden daha ciddi sonuçlar vereceğini gördük. Bu şekilde ŞİÖ kendini geliştirmeye başladı" dedi.

Hindistan ve Pakistan’ın bu örgüte katılmasının tüm prosedürleri tamamlandıktan sonra ŞİÖ'nün küresel bir organizasyon haline geleceğine dikkat çeken Putin, "Bu çok açık bir gerçektir, çünkü dünya GSYİH'sının dörtte biri, dünya nüfusunun yüzde 43'ü ve dünya topraklarının yüzde 23'ü bizim ülkelerimize düşüyor. Bunlar devasa kaynaklardır. Ayrıca Asya'daki büyüme oranlarını, Çin'deki büyüme oranını, Hindistan'daki büyüme oranını da göz önünde bulundurursak, bu Rusya ekonomisi için gerekli olan hızı sağlamada yeni bir imkan olacaktır” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?