banner39

banner35

Putin'den Rahman rejimine destek

Putin, Tacik lider Rahman ile yaptığı görüşmede ülkedeki gelişmelerin istikrarsızlaştırma amaçlı olduğunu savundu

Orta Asya 07.09.2015, 13:23 07.09.2015, 13:23
Putin'den Rahman rejimine destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tacikistan’da yaşanan son olayları durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik çabalar olarak değerlendirdi.

Tacikistan lideri İmamali Rahman ile Cumartesi günü bir telefon görüşmesi yapan Putin’in ofisinden yapılan açıklamada Rus liderin Tacikistan’daki son saldırıları ülkedeki durumu istikrarsızlaştırmak için bir girişim olarak gördüğü belirtildi.

Açıklamada ayrıca Putin’in Tacikistan’daki Rahman yönetimine destek sözü verdiği kaydedildi. İki lider 15 Eylülde Duşanbe’de yapılacak KGAÖ zirvesinde baş başa görüşme kararı aldı.

Daha önce, Tacikistan İçişleri Bakanlığı başkent Duşanbe ve Vahdet kentinde güvenlik güçlerine karşı birkaç silahlı saldırı düzenlendiğini açıklamıştı. Saldırılarda Tacikistan İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı personeli arasında ölen ve yaralananlar oldu. Tacik yetkililere göre, saldırıları Cuma günü Cumhurbaşkanı tarafından görevden “suç işlediği” için alınan eski Savunma Bakan Yardımcısı Abduhalim Nazarzade önderliğindeki silahlı kişiler düzenledi.

Albay Nazarzade 1997 yılı yapılan hükümet ve muhalefet anlaşmasında muhalif silahlı grupların temsilcisi olarak Savunma Bakanlığında görevlendirilmişti. Daha sonraki süreçte Rahman rejimi anlaşma ilkelerini ihlal ederek hükümetteki İslami muhaliflerin tasfiye sürecini başlattı.

Son olarak Tacik muhalefetinin bel kemiği olan İslami Uyanış Partisi kapatıldı. Ülkede şu an durumun istikrarsız olduğu, hükümet güçleri ve isyancılar arasında çatışmaların ise devam ettiği bildiriliyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?