banner15

Rio'da madalya sevincine sansür

Rio Yaz Olimpiyatlarında ülkesine halterde altın madalya kazandıran Nureddinov'un sevinç ve şükran için Allah'a şükür" sözleri devlet televizyonunda sansüre uğradı

Rio'da madalya sevincine sansür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rio Olimpiyatlarında altın madalya kazanan Özbek sporcunun "Allah’a şükür” sözü devlet televizyon kanalında sansür edildi.

Rio yaz Olimpiyatlarında Özbekistan’a ikinci altın madalyayı kazandıran ağırsıklet sporcu Ruslan Nuriddinov’un “Allah’a şükür, Allah’ıma şükürler olsun” sözleri devlet televizyon kanalı tarafından sansüre uğradı.

BBC Özbek servisi haberine göre, ilk yayında bu sözlere yer veren Özbekistan devlet televizyonu Spor kanalı daha sonraki yayınlarında sporcunun sevinç görüntülerini şükür sözlerini keserek sundu.

Konu Özbekistan sosoyal medyasının en çok tartıştığı gündem haline geldi.

Taşkent şehrindeki camilerden birinin imamı sosyal medya hesabından, "İlk görüntülerde sporcumuzun Allah’a şükür ederim" dediğini gördüm. Sonra görüntüler bu sözler olmadan yayınlandı. Hemen dikkatimi çekti. Biz nereye gidiyoruz böyle?” diyerek tepkisini gösterdi.

Özbek vatandaş, "Sovyet döneminde "Ey Allah’ım" sözleri komünist yöneticiler tarafından sansür edilirdi. Şimdi de medyada imamlara nerede ise konuşma hakkı tanınmıyor" dedi.

Ağırsıklet Olimpiyat şampiyonu Ruslan Nuriddinov ile ilgili ikinci detayda Özbek spor severlerin dikkatinden kaçmadı. Müsabakalara sakallı olarak katılan Özbek sporcu altın madalya kazandıktan hemen sonra sakalını kestirmiş halde ortaya çıktı.

Özbekistan’daki İslam Kerimov dikta rejimi dindar insanlara karşı zulüm ve işkencelerinden dolayı uluslararası kuruluşlar tarafından devamlı olarak eleştiriliyor. Ülkede başörtülü kadınlar kamu alanına yakınlaştırılmıyor. Pazar ve sokaklarda bile dini kıyafet giyen Müslüman kadınlara baskı yapılıyor. Sakal bırakmak devlet tarafından hoş karşılanmıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48