banner39

banner35

Rus askeri Tacikistan'da bir kadını öldürdü

Tacikistan'daki üste görevli bir asker Tacik bir kadını öldürdü, Tacikistan Rusya'ya nota verdi

Orta Asya 11.11.2015, 16:17 11.11.2015, 16:17
Rus askeri Tacikistan'da bir kadını öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’daki Rus üssünde bulunan askerlerin ülkedeki cinayet ve ihlalleri artarak devam ediyor. Son olarak bir Tacik kadın üste bulunan Rus askerleri tarafından öldürüldü.

Rusya’nın Duşanbe Büyükelçisi Igor Lyakin-Frolov Tacikistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi ile görüşen Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodjidin Aslov Rus üssü yakınında bir Rus askeri tarafından Tacikistan vatandaşı Şaire Jabirova’nın öldürülmesinden duyduğu endişelerini dile getirdi.

Tacik makamlarının resmi açıklamasında "Bu cinayetin Rusya ve Tacikistan arasındaki geleneksel dostluk ve stratejik ortaklığın ruhunu uymadığı” bildirildi.

Toplantıda Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya Büyükelçisine bir nota vererek, "Cinayetin gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesi ve Tacikistan'daki Rus askeri üssü personeli tarafından işlenen bu tür cinayetlere karşı gerekli tedbirlerin alınmasını” talep etti.

Tacikistan'daki 201 No’lu Rus askeri üssünde görevli Rus teğmen İvan Şerbakov 9 Kasım'da bir Tacik vatandaşını öldürmek şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Savcılığa göre cinayet 5 Kasımda işlendi. Savcılık sorgulamasında İvan Şerbakov’un o gün aşırı sarhoş olduğu için yaşananları hatırlamadığını söylediği bildirildi.

Geçtiğimiz yıl da Ermenistan'daki üste görevli bir Rus askeri bir ailenin tüm üyelerini katletmişti. Bu olay üzerine Ermenistan'da büyük gösteriler düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?