Rus nükleer firması Rosatom Özbekistan'a giriyor

Rusya'nın askeri ve sivil bütün nükleer faaliyetlerini yürüten Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi, Özbekistan'da bir nükleer santral inşası için kolları sıvadı

Rus nükleer firması Rosatom Özbekistan'a giriyor

Rus Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi 2020'nin başlarında, Özbekistan'da bir nükleer santral inşa etmek için şantiyede çalışmaya başlamayı planladığını açıkladı.

RIA Novosti, 3 Eylül'de Likhaçev'in, Özbekistan Bilim Akademisi Nükleer Fizik Enstitüsünde Taşkent'teki Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi MEPHI'nin ilk yabancı şubesinin açılış törenine katıldığını bildirdi.

Rosatom genel müdürü Alexey Likhachev gazetecilere verdiği demeçte, "Ana amacımız Özbekistan'a gelecek yılın başında girmek, sözleşme yapmak ve hem finansman açısından hem de proje uygulama aşamalarında temel ortak kararları almak" dedi.

Rosatom genel müdürü, nükleer santrallerin yapımına ilişkin sözleşmenin imzalanmasından bu yana geçen sürelerden beri, partilerin "gelecekteki istasyonun görüntüsünü ve sözleşme belgelerinde parametrelerini zaten tanımlamak için gerekli tüm bilgileri hazırladığını" söyledi. 

Likhachev, “Yıl sonunda en yüksek sözleşme seviyesine ulaşmayı planlıyoruz. Maliye Bakanlığı ile kredi anlaşması çerçevesinde mali konular arasında bir diyalog başlatıldı” dedi.

2018 Eylül ayı başlarında, Rusya ve Özbekistan, nükleer santral yapımında işbirliği konusunda bir anlaşma imzaladı. Devlet Atom Enerjisi Şirketi Rosatom, VVER-1200 reaktör üniteleri ile iki 3+ nesil ünite kompleksi inşa etmeyi planlıyor. Jizzakh bölgesindeki Tuzkan Gölü yakınlarındaki alan, istasyonun inşası için öncelikli alan olarak seçilmiştir.

Bu yılın Haziran ayının sonunda, Atomstroyexport JSC (Rosatom'un bir parçası) inşaatın ikinci aşaması olarak mühendislik ve araştırma çalışmalarına başladı. Daha önce, Uzatom ajansı Zhurabek Mirzamakhmudov genel müdürü, Rusya ve Özbekistan’ın 2019’un sonunda bir nükleer santral yapımı için bir sözleşme imzalayabileceğini söyledi. İstasyonun inşaatının 2022'de Rus hükümetinin bir kredisiyle başlaması planlanıyor.

Kaynak: ca-news.org

banner53
YORUM EKLE

banner39