banner39

banner35

Rus oligarşi Türkmenistan başkanlığına danışman atandı

Türkmenistan'da Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı istifa ettirilirken ABD'nin yaptırım listesindeki Rus Oligark Makarov, Türkmenistan Devlet Başkanı'na petrol ve gaz konularında danışman olarak atandı.

Orta Asya 06.09.2019, 09:01 06.09.2019, 10:19
Rus oligarşi Türkmenistan başkanlığına danışman atandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 29 Ağustos'ta ARETI uluslararası şirketler grubu başkanı Rus oligarşi Igor Makarov'u Türkmenistan Devlet Başkanı'na petrol ve gaz konularında uzman danışman olarak atadı.

Ocak 2018’de, ABD Hazine Bakanlığı, Igor Makarov’u, Amerika’nın Düşmanlarıyla Mücadele Yasası çerçevesinde kullanılmak üzere hazırlanan yaptırım listesine Rus oligarşiyi eklemişti.

Forbes dergisine göre, Türkmenistan'ın petrol ve gaz sektöründe etkili bir rol üstlenen Rus oligarşinin serveti 2.1 milyar dolar.

Türkmen basını, Makarov'un yeni atanmasını takdir ederek kabul ettiğini, işadamı'nın Türkmenistan'da doğduğunu ve bisiklete binmenin hayranı olduğunu belirtti. Bu arada, Igor Makarov Rusya Bisiklet Federasyonu'nun başkanı.

Basında çıkan haberlere göre, 2015 yılına kadar ITERA olarak adlandırılan Areti şirketi, 1990'lı yıllarda Rusya üzerinden Türkmen gazının ihracatında önemli bir rol oynadı.

Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı kovuldu

4 Eylül'de Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Amandurdy İşhanov'u görevden alan bir kararname imzaladı. Devlet haber ajansı TDH'ye göre bakan, "çalışmadaki ciddi eksiklikler için" kovuldu.

Ticaret Bakanı'nın yerini Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı Orazmyrat Gurbannazarov aldı. Resmi yayınlar İshanov’un işten çıkarılmasının daha özel nedenlerini belirtmiyor.

Temmuz 2018 sonunda atanan İshanov, Ticaret Bakanı olarak bir yıldan biraz daha uzun sürdü.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?