Rusya, 46 bin Kırgız'ı kara listeden çıkarttı

Rusya’nın ülkede bulunması ve çalışması yasaklanan 46 bin Kırgız vatandaşını "kara liste"den çıkarttığı bildirildi

Rusya, 46 bin Kırgız'ı kara listeden çıkarttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’ın Rusya Büyükelçisi Bolot Junusov’un Rusya Federal Göç Servisi (RFGS) Başkanı Konstantin Romodanovsky ile göçmenler için kolaylıklar getiren düzenlemeleri görüştüğü, görüşmeler sonucunda Rusya’nın ülkede bulunması ve çalışması yasaklanan 46 bin Kırgız vatandaşını "kara liste"den çıkarttığı bildirildi.

Kırgız Büyükelçi görüşme sonrası yaptığı açıklamada “İsteyen vatandaşlarımız fms.gov.ru sayfasına kişisel bilgilerini yazarak RFGS "kara listesinde" olup olmadıklarını öğrenebilirler. Listede ismi olmayanlar istediği zaman çalışmak için Rusya'ya gidebilirler” dedi.

İsimleri listede bulunanların ise göçmenlik yasasını ihlal ettiği olayı yazılı olarak ve pasaportunun kopyasını ekleyerek Rus yetkililere göndermesi gerekiyor. Şu anda Kırgızistan’da bulunan kara listedekiler ise sorunu aşmak için Emek, Göç ve Gençlik Bakanlığı'na başvurabilecek.

Göçmen işçiler için getirilen yeni kolaylıklar Rusya’ya 5 ila 10 yıl giriş yasağı olan 3 bine yakın Kırgız vatandaşı için geçerli olmayacak. Bu karar St. Petersburg’da yapılan ekonomik forumda yapılan anlaşmada alınmış ve bu anlaşmaya göre Rusya ve Kırgızistan vatandaşlarının 30 güne kadar kayıt olmadan her iki ülkenin topraklarında kalması kararlaştırılmıştı.

Bunun yanında belli bir işyeri ile çalışma anlaşması yapan Kırgız göçmenlerin artık Rusya’da çalışma izni almalarına gerek kalmayacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 16:16
banner53
YORUM EKLE

banner39