banner15

Rusya 49 yıl daha Tacikistan'da

Rusya ve Tacikistan, ülkedeki askeri üsleri kullanmak için 49 yıllık bir anlaşma imzalıyor

Rusya 49 yıl daha Tacikistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Tacikistan ziyaretinde askeri alanda önemli mutabakatlar sağlandı. Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ile bir araya gelen Rus lider Medvedev, Tacikistan'daki Rus askeri varlığının uzun süre bu ülkede bulunmasına yönelik anlaştı.

Liderler, Tacikistan'da bulunan Rus askeri üsleri ile ilgili 49 yıllık anlaşma imzalanması konusunda mutabık kaldılar. 2014'de süresi dolacak Rus askeri varlıkları ile ilgili anlaşmanın 2012'nin ilk çeyreğinde imzalanması planlanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Medvedev ile Rahman, 2012 yılında stratejik açıdan önemli olan Tacikistan'daki Ayni havaalanının üçüncü ülkeler ile ortak kullanma konusunda anlaşma imzalanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Ayni havaalanı Duşanbe'nin 25 kilometre batısında yer alıyor. Afganistan sınırına yakın bir bölgede bulunmasıyla önemli olan havaalanı her türlü askeri uçakların iniş yapması için müsait. 2003 yılında tekrar kullanıma açılan Ayni havaalanı Hindistan tarafından yaklaşık 70 milyon dolara modernize edildi.

Rus ajanslarında yer alan haberlere göre, Rusya askeri üslerinin bulunma döneminin uzatılmasına karşılık Tacikistan ordusuna modern silahlar vereceği kaydedildi. Rusya ayrıca, Tacik askerlerini eğitecek.

Tacikistan, 2005'te açılan Rus üssü ve 2008'de imzalanan anlaşma çerçevesinde kullanılan Ayni havalimanı ve diğer askeri donanımlarla ilgili ücret talep ediyor. Duşanbe'nin 100 kilometre güney batısında Kurgan-tepe 201 nolu Rus askeri üssü ve 200 kilometre güney batısında Kulob kentlerinde bulunan askeri üslerde toplam 7 bin Rus askeri görev yapıyor. Tacikistan'da bulunan Rus ordusu en büyük yabancı güç olarak da biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2011, 10:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35