banner39

Rusya beş yıl boyunca Tacikistan'a 122 milyon dolarlık silah verdi

Rusya ile Afganistan arasındaki tampon bölge olarak yer alan Tacikistan'da, Rusya tarafından 122 milyon dolarlık silah ve askeri techizat bulunuyor

Orta Asya 29.05.2019, 10:38
Rusya beş yıl boyunca Tacikistan'a 122 milyon dolarlık silah verdi

Rusya, beş yıl boyunca, Tacikistan Silahlı Kuvvetleri'ne 122 milyon dolarlık silah ve askeri teçhizat teslim etti.

RIA Novosti, Viyana 'daki askeri güvenlik ve silah kontrolü konusundaki görüşmelerde Rusya heyetinin başkanı Andrei Vorobiev'in görüşlerini bildirdi.

Tacikistan, Rusya ile Afganistan arasındaki tampon bölgedeki kilit ülkelerden biri olarak kabul edilir ve terör eylemleri açısından yine bölgenin en sıcak noktası haline gelir. Suriye ve Irak'tan binlerce militan Afganistan'a geri döndü.

Rusya heyetinin başkanı Andrei Vorobiev yaptığı açıklamada, 2014'ten bu yana, Tacikistan Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyon programının ilk aşaması, Rusya'dan çok çeşitli helikopterler, zırhlı araçlar, topçu, küçük silahlar ve mühimmat alımından oluşuyor. Ayrıca, Rus Tacik askerlerinin Savunma Bakanlığı üniversitelerinde devam eden eğitimleri bulunuyor. Şu anda aktif olarak 586 kişi orada çalışıyor. Aynı zamanda, söz konusu 201. Rus askeri üssüne gönderilen askerler, doğrudan Tacik bölgesinde, yılda bin kişi kadar görev başında" dedi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?