banner15

Rusya eski SSCB ülkelerinin alfabesini kabullendi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, eski SSCB ülkelerinin alfabe seçme hakkını kabul etti

Rusya eski SSCB ülkelerinin alfabesini kabullendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin kendi kültürlerinin gelişmesinin diğer ülkelerdeki alfabe seçimini etkilemediğini ve bunun bütün devletlerin egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Interfax ajansı haberine göre, 6 Haziran Çarşamba günü yapılan Devlet Duması oturumunda milletvekillerinden biri Karasin'den eski Sovyetler Birliği ülkelerinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişi konusunda açıklama istedi. Milletvekili, Türkmenistan'ın eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Kiril alfabesini terk ederek Latin alfabesine geçen ilk ülke olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada, "Rusya Federasyonu olarak kendi değerlerimizi, kültürümüzü, edebiyatımızı yayma faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Ancak bu, hiçbir şekilde, bir alfabenin kullanılması dahil olmak üzere baikalara her hangi bir konuyu dikte etme teşebbüsü olarak algılanmamalıdır ”dedi.

26 Ekim 2017'de Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak yazı dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişi konusunda bir kararname imzalamıştı. Nazarbayev bu geçiş sürecini Nisan ayında yayınladığı “Geleceğe bakış: kamu bilincinin modernleşmesi” makalesinde de geniş biçimde gündeme getirmişti. Kazakistan’da bu reformun 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48