banner15

Rusya, Kazakistan'daki azınlığını kullanma peşinde

En yoğun Rus nüfusun yaşadığı Kazakistan'da yaklaşan iktidar değişikliğine yön vermek için Rusya'nın bölgedeki Rusları kullanacağı öne sürüldü

Rusya, Kazakistan'daki azınlığını kullanma peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Rusya, ülke içinde ve dışında Rus nüfusunu kendi politikalarının önemli bir aracı olarak kullanmaya devam ediyor.

Rusya, sınırları içinde özerk bölgeler olduğunu iddia ettiği Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri, Tataristan ve Başkurdistan gibi bölgelerde önemli ölçüde Rus azınlık bulunuyor. Bu bölgelerdeki halkın özerklik talepleri ya da özlemleri, Moskova tarafından bölgedeki Rus nüfus aracılığıyla kolayca gündemden düşürülebiliniyor. Rusça halen bu bölgelerde resmi ve yerel kullanımda en önemli dil özelliğini de koruyor.

Rusya dışında Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan gibi bağımsız devletlerde de önemli sayıda Rus asıllı insanlar yaşıyor. Bu bölgelerdeki Rus nüfusu, Rusların haklarının savunulması iddiasıyla Kremlin'in, Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın Doğu bölgelerinde yaşanan etnik kavgaları kendi lehine çevirmesinde en önemli unsur olma özelliğini koruyor.

17 milyon nüfusunun yaklaşık 4 milyonu Ruslardan oluşan Kazakistan, bu bağlamda ciddi etnik sorunlarla karşı karşıya. Rus basını devamlı olarak Kazakistan’da kendi insanlarının haklarının kısıtlandığını gündeme taşıyor.

Rusya’nın önemli internet gazetelerinden olan stoletie.ru baş editörü İlya Namovir imzalı “Kazakistan'daki Rus vatandaşlarının haklarına ilişkin” adlı makalede de yine etnik Rusların bu ülkede haklarının ihlal konusu gündeme getirildi.

Makalede özetle şöyle denildi:

“Bilindiği gibi, Rusya ve Kazakistan stratejik ortak ve müttefik iki devlettir. Bu yakın işbirliği çeyrek yüzyıldır devam ediyor ve ikili ilişkilerin önemi 2013 yılının 11 Kasım tarihinde Yekaterinburg’da imzalanan 21. yüzyılın antlaşması ile resmi dile döküldü.

Kazakistan’da yaşayan Rusların ve Rusya'da yaşayan Kazakistan vatandaşlarının hukuki statüleri 20 Ocak 1995 tarihinde imzalanan özel anlaşma ile düzenlendi.

Ancak Kazakistan'da yaşayan Ruslar için her şey, Astana hükümetinin 15 Aralık 2009 yılında aldığı kararla değişti. Bu kararla Kazakistan’da doğrudan garantili ücretsiz tıbbi yardım alma hakkı sadece bu ülkenin vatandaşlarına verildi.

2010 yılından bu yana Kazakistan Cumhuriyeti'nde ikamet eden tüm Rus vatandaşlarının, kliniklerdeki kayıtları kaldırıldı ve kronik hastalar artık ücret karşılığında tıbbi hizmetlerden yararlanmak zorunda kaldı."

Uzmanlar, Rus medyasında öne sürülen bu iddiaların, karardan beş  yıl sonra ve Özbekistan devlet başkanı İslam Kerimov’un ani ölümünden sonra gündeme getirilmesine özellikle dikkat çekiyor.

Siyasi analistler, bu yaklaşım kullanılarak Kazakistan’da yapılacak iktidar değişikliğinde Rusya'nın ülkede yaşayan Rus nüfusunu bu ülkenin iç meselesine müdahale için kullanacağı işareti verdiğini öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 12:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35