banner39

Rusya, Kırgızistan'daki üsse kira vermeyecek

Rusya, Kırgızistan’daki en kapsamlı askeri varlığı olan Kant üssünü ücret ödemeden kullanacak

Orta Asya 14.12.2012, 18:05 14.12.2012, 18:05
Rusya, Kırgızistan'daki üsse kira vermeyecek

Murat Hayati / Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan Meclisi Rusya Federasyonu'nun Kırgızistan toprakları üzerindeki askeri varlıkları hakkındaki genelgeyi kabul etti. Buna göre, Rusya'nın Kant üssü Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde kullanıldığı için arsa kirası, vergi ve cari giderlerden muaf tutuldu. Anlaşmaya göre Rusya üssün 2017 yılından sonraki 15 yıllık faaliyeti kapsamında 15 yıl boyunca bedel ödemeyecek.

DİĞER RUS ÜSLERİNİN BEDELİ DE AÇIKLANDI

Kırgızistan Savunma Bakan Yardımcısı Zamir Süyerkulov parlamentodaki açıklamasında, Rusya'nın Kırgızistan'daki askeri birliğini kapsayan alanın metre kare başına 50 cent (0,5 ABD Dolar) ücret ödediğini söyledi. Süyerkulov, Isık-Göldeniz bölgesindeki askeri alanın kirasının bir metre karesi için 10 cent (0,1 ABD Doları) olarak hesaplandığını kaydetti. Kırgızistan, Balıkçı şehrine yakın yerleşik askeri alanı için ise Rusya'dan bir ücret almıyor. Bakan yardımcısı askeri üslerin cari giderlerin ise yıllık 170 bin dolar ile 350 bin dolar arasında değiştiğini açıkladı. Rusya'nın Kırgızistan'daki en kapsamlı üssü Kant askeri alanın Kolektif Güvenlik İşbirliği Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde faaliyet gösterdiği için vergilerden de muaf tutulduğu kaydedildi. Açıklamada toplam kira bedelinin ise 4 milyon 502 bin 495 ABD Doları olduğu belirtildi.

Rusya'nın Kırgızistan'da bulunan askeri varlıkları arasında, Bişkek yakınlarındaki Kant üssü, Isık-Göl'de deniz askeri eğitim merkezi ve torpido gelişim merkezi, Balıkçı şehrine yakın alanda sismik gözlemevi, Celalabad'da nükleer test gözlemevi ve Karabalta'da Deniz Kuvvetleri iletişim merkezi bulunuyor.

Ruysa'nın Kant hava üssü 2003 yılının Eylül ayında açılmıştı. Devlet Başkanı Almazbek Atambayev Moskova'ya yaptığı ziyretinde Rusya'nın Kant üssü ücretini 4 yıldırödemediğini dilegetirmiş ve biriken borcun 15 Milyon ABD Doları olduğunu belirtmişti. Kremlin gündeme gelen konuya hemen müdahele ederekKırgızistan'a borcunu ödemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?