Rusya, Tacikistan ile hava ulaşımını kesebilir

Rusya, Tacikistan ile hava ulaşımını sağlayan havaalanı anlaşmazlığı yüzünden, ülkeyle hava ulaşımını tek taraflı olarak sona erdirebileceğini açıkladı

Rusya, Tacikistan ile hava ulaşımını kesebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın gelecek hafta tek taraflı olarak Tacikistan’la havayolları uçuşlarını sona erdireceği öne sürüldü.

Rus Kommersant gazetesi, Rusya'nın kararı ile ilgili Duşanbe hükümetinin yeni Jukovski havaalanından yapılacak Rus havayolları uçuşları konusunda anlaşmak istememesini gerekçe gösterdi.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, bu uçuşların Tacikistan'ın GSYİH'sının yarısını sağlayan göçmen işçilere hava hizmeti verdiğini öne sürdü.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Ağustos ayında Tacikistan'ı, yeni uçuşların Jukovskiy hava alanından yapılacağı konusunda uyarmıştı.

Tacikistan bu havaalanından uçuşların yapılabilmesi için Moskova ve Duşanbe hükümetleri arası varolan anlaşmanın gözden geçirilmesini talep ediyor

Şu anda Moskova - Duşanbe seferleri iki Tacikistan hava şirketi tarafından yapılıyor. 2016 yılında bilet fiyatı iki yön üçte bir oranında artarak 28 bin Ruble (yaklaşık 400 dolar) oldu. Seferlerde yolcu trafiği 2015 yılına oranla yüzde 40 oranında arttı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 14:06
banner53
YORUM EKLE

banner39