banner15

Rusya'daki Özbek öğrenciler yüzde 32 arttı

Rusya'daki üniversitelere kabul edilen Özbek öğrencilerin sayısı geçen yıla göre yüzde 32 arttı

Rusya'daki Özbek öğrenciler yüzde 32 arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında, Rusya üniversitelerinde okuyan gençlerin sayısında Özbekistanlı talebeler ilk sırada yer alıyor. Bu sene bin 500 Özbek genci Rusya'da üniversitelere kabul edildi. Bu sayı geçen yıla göre yüzde 32 daha fazla.

Ozodlik radyosuna göre, Rusya’nın Özbekistan büyükelçisi Vladimir Tyurdenev "Eğitim ve Meslek" başlıklı uluslararası sergide Rusya’da okuyan BDT üyesi ülke vatandaşları ile ilgili bilgi verdi.

Birkaç gün önce Taşkent, Semerkant ve Buhara’da "Eğitim ve Meslek" Uluslararası Sergileri gerçekleştirilmişti. Bu sergilerde Rusya’nın 10’dan fazla şehrindeki üniversitelerin faaliyetleri hakkında bilgilere yer verildi.

12 Kasım günü, Rusya’nın Tomsk bölgesi yetkilileri ve Özbekistan ekonomisinin yüksek teknoloji sektörleri vekilleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Bu anlaşmaya göre, Tomsk Devlet Üniversitesi, Tomsk Teknik Üniversitesi, Radyoteknik Devlet Üniversitesi ve Tomsk ilindeki eğitim kurumları Özbekistanlı öğrencilere mühendislik eğitimi verecek.

Adı geçen eğitim kurumlarından Tomsk Devlet Üniversitesi ve Tomsk Teknik Üniversitesi Rusya'nın ilk on üniversitesi listesinde yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35