banner15

Rusya'nın 'yeni Ukraynası' Kazakistan olabilir

Kazakistan'da son günlerde meydana gelen olaylarda Putin'in parmağı olabileceğini savunan Dr. Namoz Normumin Mohammad, bunun Rusya'nın sonunu getirebileceğini söyledi

Rusya'nın 'yeni Ukraynası' Kazakistan olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’ın kuzey batısındaki Aktöbe şehrinde 5 Haziran günü silahlı bir grup önce silah dükkânına saldırdı, sonra el koydukları otobüste şehirdeki askeri birliğe saldırmaya çalıştı. O gün ve daha sonraki günlerde yaşanan çatışmalarda birkaç Kazak vatandaşının ve 10’a yakın silahlı grup üyesinin öldürüldüğü ve birkaçının yaralı olarak ele geçirildiği haber verildi.

Bundan önce de Kazakistan, sonrasında bine yakın kişinin gözaltına alındığı arazi gösterileri gündeme gelmişti. Kazakistan Milli İstihbarat Teşkilatı KNB, işadamı Tohtar Tuleşov’un iktidarı ele geçirmek için darbe girişimi hazırlığı yaptığını duyurmuştu.

Söz konusu iki olaydan sonra, Kazakistan’ın da tıpkı Ukrayna’da olduğu gibi Rus ayrılıkçıları tarafından Rusya’nın desteğiyle parçalanmak istendiği şeklinde yorumlar yapıldı.

Orta Asya uzmanı ve 'Türkistan-DER' Genel Başkan Yardımcısı Dr. Namoz Normumin Mohammad, son günlerde meydana gelen olaylarda Putin'in parmağı olabileceğini savundu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in milli ve deneyimli politikacı olduğunu belirten Mohammad, onun yönetiminde Kazak halkı ve devletinin adeta yeniden ayağa kalktığını ifade etti.

Kazakistan’ın en önemli sorununun yüksek Rus nüfus olduğunu belirten Mohammad, Putin’in politikasının SSCB olmasa bile Çar Rusyası düzeyinde bir imparatorluk hayali üzerine kurulu olduğunu söyledi. “Putin’in Kazakistan’ı karıştırmaya kalkması dünyada da, eski Sovyetler Birliği hududunda da ve Rusya’nın içinde ciddi tepkilere neden olacak” diyen Mohammed, bunun da sadece Putin rejiminin değil, Rusya’nın devlet olarak da sonunu getirebileceğini kaydetti.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35