banner15

Savcının 9 yıl istediği Özbek imama 10 yıl verildi

Kırgızistan'da yargılanan Özbek imama savcı 9 yıl talep ettiği halde 10 yıl hapis cezası verildi

Savcının 9 yıl istediği Özbek imama 10 yıl verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’da Özbek asıllı imam Reşat Kamalov’un nefreti körükleme, yasak bilgiler saklama ve görevini kötüye kullanmak iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

BBC Özbek servisinin haberine göre, Oş Bölge Mahkemesinde Özbek imam Reşat Kamalov’un yargılanma süreci sona erdi. Daha önce bir ilçe mahkemesi aynı davadan imamı suçlu bularak 5 sene hapis cezası vermişti. İmamın avukatları bu kararı bir üst mahkemede temize götürmüşlerdi.

Oş mahkemesinde Başsavcı Gülnara Erkinboyeva imama 9 yıl hapis cezası verilmesini talep etti. Kamalov duruşmada şunları söyledi:

"Sayın hakimler bir yıl önce Özbekistan’dan beni öldürmek için gelen katile mahkemeniz 17 yıl hapis cezası vermişti. Ancak bu kişi yakın zamanda hapishaneyi terk ederek ülkesine geri döndü. Ben ise şimdi onun yerinde oturuyorum. Ben insanlara hakikati anlatmak istediğim için hapse atıldım. Burada söylenen tüm gerçekleri göz önünde bulundurarak beraatimi istiyorum.”

Özbek imamın avukatları da onun suçsuz olduğunu ve davanın asılsız olarak açıldığını savundu.

Tarafları dinledikten sonra duruşmaya kısa ara veren hakimler daha sonra imam Reşat Kamalov’un 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladılar.

Özbek imamın avukatları kararı Kırgızistan Yargıtay’ında temyiz edeceklerini bildirdiler.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35