banner15

Semerkand'da Özbek ile Türk işçiler arasında büyük bir kavga yaşandı | VİDEO

Semerkand'daki bir inşaatın şantiyesindeki Türk işçiler yüzlerce Özbek tarafından toplu olarak dövüldü

Semerkand'da Özbek ile Türk işçiler arasında büyük bir kavga yaşandı | VİDEO

Özbekistan'ın Semerkand kentindeki Agromir Binaları’nın sahibi olduğu Karasu masifi üzerindeki bir şantiyede 6 Kasım’da, kitlesel bir kavga yaşandı.

Agrarairian.org’un rapor ettiği haberin videosunda yüzlerce kızgın adamın ve onlardan kaçan küçük bir grubun çatışması yayınlandı.

Videoda kaçan grubun yapım aşamasında olan yüksek binalardan birinin girişinde saklandığı görüldü.

Olayın görgü tanıklarından biri videonun, Türk işçilerinin Özbek vatandaşları tarafından toplu olarak dövüldüğünü gösterdiğini söyledi.

Agromir Binaları'na ait şantiyedeki kitlesel kavga hakkında bilgi, kendisini bu şirketin çalışanı olarak tanıtan muhatap tarafından bildirildi.

- İşe geç geldim ve İçişleri Bakanlığı memurlarının ve Ulusal Muhafızların tüm tesisi kordon altına aldıklarını gördüm. Orada kimseye izin verilmedi, bugün kimse çalışmadı. Daha sonra tesiste kitlesel bir kavga olduğunu öğrendi, yerel işçiler Türkiye'den işçileri dövdüler. Hiçbir kurban olmayabilir, ancak kesinlikle ağır yaralandı ”dedi kaynak, olaya doğrudan tanık olmadığını da sözlerine ekledi.

Konuşmacıya göre, Motrid tesisinde bin 500'den fazla kişi çalışıyor.

İnşaat şirketi işçilerinin arasındaki kavganın sebebi olarak öne sürülen varsayımlardan biri yabancı uyruklu işçilerin yerel işçilerden daha fazla ücret alması iddiası.

Tanıklardan birinin aktardığına göre, "Agromir Buildings yöneticileri, Türk işçilerine 1000 dolar, yerel işçilere 100 dolar veriyor". Semerkand'daki şantiyedeki kitlesel kavgaya doğrudan tanıklık eden yerel bir işçi, “İşçiler arasındaki kitlesel kavgacılığın, şirketin yönetimi tarafındaki bu haksız yaklaşım nedeniyle tam olarak gerçekleştiğini düşünüyorum” dedi.

Kaynaklar, olaydan birkaç saat sonra Türkiye’nin Özbekistan büyükelçisinin bakanlardan biri ile birlikte Semerkand’a ulaştığını bildirdi.

Kaynak: ca-news

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 11:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
dogrucu
dogrucu - 10 ay Önce

geri zekalı özbekler.işçilerin ne sucu var.gidin şirketin patronuna derdinizi anlatın.yada beğenmiyorsanız defolun gidin.ordaki işçiler belki sizden daha vasıflı işçiler.birde sözde türk olacaksınız.

Sedat
Sedat - 10 ay Önce

Olay tamamen parasal sorunudur.özbek işciler Haksiz durumdayken kendilerini haklı pozisyonda tutmak icin kadina taciz yalanini dillendirmişlerdir.türk işcilerin fazla para almasinin nedeni meslek ve ustaliklarindan kaynaklidir. Sen iş bilmeyeceksin turk işi yapacak ama ayni parayami goz dikeceksin.

Murat öncü
Murat öncü - 10 ay Önce

Kardeşim de dayak yiyenler arasında bu şerefsizler Türk felan değil özbekistan dostumuz olamaz 2000 kişi ile 85 kişiye saldırmak tarihte dahi yoktur

Murat
Murat - 10 ay Önce

Burda çok yanlış bilgiler verilmiş
Olay şudur 1 Kasım günü Türk çalışanların hatasından dolayı 5 Özbek doğalgaz den zehirlanarek hayatını kaybetti
2- neden ise bir grup türk çalışanların mutfakta çalışan Özbek kadınlara tacız etiği ortaya çıktı

Yusuf S. AKBULUT
Yusuf S. AKBULUT - 10 ay Önce

Olayı tam anlamı ile bilmeden konuşmamak lazım her şey olabilir , ama sebebi ne olursa olsun bunu kavga ile çözemezsiniz insan gibi konuşarak çözülmesi gerekir din , dil , ırk fark etmez önce insan olmak lazım söz konusu durumda bir adaletsizlik var ise bunu dile getirmek onların hakkıdır ama işçilere zulüm etmek hoş değil bu tür haberleri yaparken de dikkatli olmak gerekir , zira Türkiye de çok fazla yabancı var olmasa bile herhangi bir millete kin güdülmesine sebep olmamak lazım derim eğri oturun doğru düşünün.

Gloriya
Gloriya - 10 ay Önce

Manyakmu bunler

Adil
Adil - 10 ay Önce

Özbekler TÜRK değildir kendimizi aldatmayalım, Özbek, Kırgız, kazak , bunlara TÜRKİYADEN para lazım olanda yalandan kendilerini TÜRK dilerler......

CAN TOPRAK
CAN TOPRAK - 10 ay Önce

SALAKOLAN BİZİZ BURDAKİLERE EKMEK YEDİRMEMEK LAZIM ÖZBEKLERİ KENDİ KOMŞULARI BİLE SEVMİYOR KIRGIZLAR TÜRKMENLER VS


banner39

banner50

banner47

banner48