banner39

ŞİÖ başbakanları biraraya geldi

Şanghay işbirliği örgütü (ŞİÖ) başbakanlar zirvesi bugün Bişkek'te gerçekleşti.

Orta Asya 03.11.2016, 17:54 03.11.2016, 17:54
ŞİÖ başbakanları biraraya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'da bugün gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)'nün 15'inci başbakanlar zirvesine, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Beyaz Rusya, Tacikistan ve Çin başbakanlar düzeyinde, Özbekistan ise başbakan yardımcısı düzeyinde katıldı.

Başbakanlar, zirve öncesi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile de bir araya geldi.

Ekonomik işbirliği, yeni teknoloji alanında işbirliği, örgütün çalışmaları ve mali konuların ele alındığı zirveyi, Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov açtı. Açılış sonrası konuşma yapan, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev örgüt bünyesinde serbest ekonomik alan oluşturmayı önerdi.

Bu öneri Çin Başbakanı Li Ketsyan ve Rusya Başbakanı Medvedev tarafından da desteklendi.

PAKİSTAN'IN ÜYELİĞİ

ŞİÖ'nün büyüyeceğini belirten Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, ŞİÖ üyesi olacak olan Pakistan'ın örgütün tüm kurallarına saygı göstereceğini umut ettiğini belirtti.

Zirve sonunda, ŞİÖ'nün bankası ve fonunun oluşturulması konusunu da içeren 11 belge imzalandı.

İmzalanan belgeler arasında örgüte üye ülkeler arasındaki yolların durumununun iyileştirilmesi, 2015 yılı için ŞİÖ bütçesinin kullanımına ilişkin mali raporu, 2017 yılı ŞİÖ bütçesi, ŞİÖ bilimsel ve teknik ortaklık kavramı hakkınd, ŞİÖ sekreterliğinin yeni yapısı ve yeni personeli gibi konular bulunuyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?