banner15

ŞİÖ Zirvesi'nden 'Birlik' deklarasyonu

Özbekistan'da düzenlene Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde, Çin'in İpek yolu projesine destek, birlik içinde ekonomik yardımlar ve Hindistan ile Pakistan 2017 yılında üyelik kararları alındı

ŞİÖ Zirvesi'nden 'Birlik' deklarasyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi deklarasyonu kabul edildi. Bu yılki zirvede Hindistan ve Pakistan örgüte bağlılık mutabakat anlaşmasını imzaladı ve gelecek yıl ŞİÖ'nün tam üyesi olacakları kesinleşti.

Şanghay İşbirliği Örgütünün Taşkent zirve toplantısında örgütün 15'nci yıldönümü dolayısıyla bir deklarasyon kabul edildi.

Deklarasyonda örgütün geliştirilmesi konusunda üyelerin görüşleri ifade edildi. Buna ek olarak, ŞİÖ 2016-2020 Programı ve 2025 yıla kadar Kalkınma Stratejisi de kabul edildi. Örgüt toplantısında üye ülkelerin turizm alanında işbirliğini geliştirilme programı da imzalandı.

KRİZ ZAMANI EKONOMİK DESTEK KARARI

Rus Kommersant gazetesi, ŞİÖ deklarasyonunda Afganistan ve Orta Doğu'da terörle mücadelede siyasi ve askeri işbirliğini güçlendirme konusu belirtildi. Belgedeki bir diğer önemli nokta ise kriz durumunda örgüte üye devletlerin birbirlerinin ekonomilerine yardım anlaşması oldu.

ÇİN'İN İPEK YOLU'NA ÇAĞRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEC) katılmayan ŞİÖ ülkelerine Çin girişiminde oluşmakta olan yeni İpek Yolu Ekonomik projelerinde işbirliğine çağırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın 1996 yılında oluşturdukları yapılanma Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. Bu örgüt 2001'de Özbekistan'ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkarmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 12:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35