banner39

banner35

Tacik alimin siyasete döneceği iddiası

Tacikistan'ın resmi gazetesi ülkenin önemli alimlerinden Hacı Ekber Turajanzade’nin siyasete döneceğini iddia etti ancak yakınları bu haberi yalanladı

Orta Asya 02.09.2014, 16:05 02.09.2014, 16:05
Tacik alimin siyasete döneceği iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’ın önemli dini liderlerinden Hacı Ekber Turajanzade’nin siyasete geri döneceği bildiriliyor.

Ozodi radyosunun Tacikistan hükümetinin resmi yayını Cumhuriyet gazetesine dayanarak verdiği haberine göre Tacikistan’ın en tanınan dini liderlerinden Turajanzade, siyasete geri dönebilir. Valijan Kemal adındaki yazar alimin siyasete geri döneceğini, ancak kendi isteği üzerine değil, birilerinin kuklası olarak bu işe yeniden başlayacağını iddia etti.

Medyaya mülakat vermek istemeyen Turajanzade’nin yakınlarından bir kişi “Ozodi” radyosuna bu haberi Tacik hükümetinin ünlü alime karşı yeni bir fitnesi olarak değerlendirdi.

Haci Ekber Turajanzade 1954 yılında doğdu. 1976 yılında Buhara’daki Mir-Arap medresesinden, 1980 yılında Taşkent İslam Üniversitesi, 1988 yılında Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nden mezun oldu.

1988'de Tacikistan Müslümanları İdaresi başkanı oldu, muhalefet lideri olarak siyaset yaptı. 1992 sonlarında memlekette karışıklık başladığında Tacikistan’ı terk ederek İran’a yerleşti.

1993 yılından aşlayan iş savaşta Haci Ekber Turajanzade muhalefetin askeri güçlerini organize etti ve rehberlerinden bili oldu. Daha sonra Tacikistan İslami Hareketi başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

1997 yılında hükümet ve muhalefet arasında başlayan ulusal uzlaşma sürecinde Tacik muhalefet heyetine başkanlık yaptı. 1998 – 2005 yılları arasında milletvekili oldu ve Tacikistan Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yaptı.

Turacanzade’nin şu an hiç bir resmi görevi bulunmuyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?