banner39

banner35

Tacik blog yazarı casusluktan tutuklandı

Tacikistanlı blogcu Aleksandir Sadıkov, casusluk gerekçesiyle tutuklandı

Orta Asya 18.06.2014, 14:32 18.06.2014, 14:32
Tacik blog yazarı casusluktan tutuklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Güvenlik Servisi (TGS) blogcu ve araştırmacı Aleksandir Sadıkov’un casusluk suçundan tutuklandığını bildirdi.

Toronto Üniversitesi’nde saha problemleri ve çatışmalar konusunda araştırmacı olan Aleksandir Sadıkov’un yabancı devlet yönlendirmesi ve mali desteği ile casusluk yaptığı gerekçesiyle gizli servis elamanlarınca tutuklandığı bildirildi. Sadıkov, Tacikistan Sosyal Demokrat Parti milletvekili Alim Şerzamanov ile görüşmesinden hemen sonra gözaltına alındı.

Aleksandir Sadıkov "Global Voices Online" sosyal ağının araştırma görevlisi olarak çalışıyor ve “Tajikistan Monitor” sitesinde yazılar yazıyordu.

Konu hakkında BBC’ye konuşan Alim Şerzamanov kendisinin Aleksandir Sadıkov ile sadece saha sorunları hakkında konuştuğunu ve blogcunun tutuklanmasının Tacikistan’ın Badahşan bölgesinde son zamanlarda yaşanan çatışmalarla ilgili olduğunu söyledi. Mayıs ayının sonunda bu bölgede yaşanan çatışmalarda bir polis ve üç kişi öldürülmüş, beş kişi de yaralanmıştı.

Aleksandir Sadıkov’un hocası Jon Hezershoy “Asya Plus” ajansına talebesinin sadece bölgesel sorunları araştırdığını söyledi.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?