banner39

banner35

Tacik göçmenler televizyon kanalı kurdu

Tacik göçmenler, sorunlarını anlatmak üzere internet üzerinden yayın yapan bir TV kanalı kurdu

Orta Asya 09.05.2014, 16:01 09.05.2014, 16:01
Tacik göçmenler televizyon kanalı kurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnternet'te göçmenler için Web TV açıldı. TV’yi kuran Rahim Kalenderov internet üzerinden yayına başladıklarını, belli bir süre sonra uydu üzerinden yayına başlayacaklarını söyledi.

Rahim Kalenderov bu işe Tacik göçmen işçiler için “Muhacir” online radyo yayınları ile başlamıştı. Kısa bir süre içinde bu radyo ivme kazanmış ve Tacikistan'daki olayları Moskova'dan aktaran Tajinfo medya şirketi bu radyoyu satın almıştı.

Kalenderov, internet TV kurma sebebini son yıllarda göçmenler hakkında yanlış bilgiler olarak açıkladı ve göçmenlerle ilgili gerçek bilgi vermek üzere bu işe giriştiklerini söyledi. Kalenderov, televizyonun yayın akışı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Televizyonda müzik, film ve Tacikistan ile ilgili belgeseller olacak. Gelecekte gazeteciler ve yazarların kendi hazırladıkları programları da yayınlayacağız. Göçmenler de bize kendi faaliyetleri ile ilgili videoları gönderebilirler.”

Moskova’daki Tacikistan Gençlik Birliği başkanı İzzet Amon da internet üzerinden Tacikistan Ulusal Televizyon yayınlarına başlamıştı. Bu kanal göçmenlerin hayatı hakkında raporlar sunan bir eğitim ve kültür televizyonuydu.

Ağustos 2013 yılında Rusya'da Tacik dilinde yayın yapan bağımsız bir televizyon kanalı “Sefa” Ramazan öncesi yayına başlamıştı. Bu kanal Hotbird 11585/27500 uydusu üzerinden seyredilebiliyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?