banner39

banner35

Tacik işçilere Rusya'da kolaylık

İkili anlaşmaya göre, Tacik vatandaşları Rusya'da 15 gün boyunca kayıt yaptırmadan bulunabilecek

Orta Asya 21.01.2014, 21:26 21.01.2014, 21:26
Tacik işçilere Rusya'da kolaylık

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tacikistan vatandaşlarının Rusya'da bulunma tertibiyle ilgili anlaşma yürürlüğe girdi.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tacikistan tarafının, Tacik vatandaşlarının Rusya'da bulunma tertibiyle ilgili iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Rusya'da iç prosedürlerin tamamlandığına ilişkin Rusya'nın yazılı bildirisini aldığı kaydedildi. Açıklamada, Rusya ile Tacikistan arasında 8 Şubat 2013'te imzalanan Tacik vatandaşlarının Rusya'da bulunma tertibiyle ilgili anlaşmanın resmen yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Rusya Göçmen İşleri Federal Servisi Başkanı Konstantin Romodanovski ile Tacikistan Göçmen İşleri Kurumu Başkanı Safiala Devanayev tarafından 8 Şubat 2013'te imzalanan "Tacikistan vatandaşlarının Rusya'da bulunma tertibi" anlaşması, Tacik vatandaşlarının, daha önce geçerli olan 7 gün yerine bundan sonra 15 gün boyunca kayıt yaptırmadan Rusya'da bulunmasını öngörüyor.

Ulusal ekonomisi yurtdışındaki göçmenlerin gönderdiği paralara bağımlı ülkelerin başında gelen Tacikistan'a, geçen yıl Rusya'da çalışan Tacik göçmenler yaklaşık 4 milyar dolar para aktarırken, bu paralar Tacikistan ekonomisinin en az yüzde 40'ına denk geliyo

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?