banner39

Tacik isyancılara müebbet hapis

Tacikistan’da silahlı isyan eden eski savunma bakanı yardımcısının arkadaşlarına müebbet ve 23 yıl hapis cezası verildi

Orta Asya 14.06.2016, 16:50 14.06.2016, 16:50
Tacik isyancılara müebbet hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Yargıtayı eski Milli Savunma Bakan Yardımcısı Abdukhalim Nazarzoda (Hoji Halim) liderliğinde hükümete karşı silahlı isyana katılan bazı kişilerin davasını sonuçlandırdı.

13 Haziran tarihinde hükümlülerin yakınlarından alınan bilgiye göre Yargıtay, Sadriddin Nematov ve Siroj Odinaev’e müebbet, Amrullo Nurov’a 23 yıl hapis cezası verdi.

Diğer tutukluların isimleri ve onlara verilen cezalar ise halen bilinmiyor. Bu davanın nihai duruşmasının geçen hafta yapıldığı, ancak dava gizli görüldüğü için haberin yeni yayınlandığı bildirildi.

Tajiknews haber ajansı ise kendi kaynaklarına dayanarak Abdukhalimov Nazarzoda’nin 9 destekçisine uzun süreli hapis cezası verildiğini yazdı.

2015 yıl 4 Eylül sabahı Hoca Halim tarafından yönetilen bir grup Tacikistan’ın Vahdat ilçesinin emniyet binası ve Duşanbe’deki İçişleri bakanlığı özel polis departmanına bir saldırı gerçekleştirmişti. Saldırının ardından Nazarzoda ve silahlı destekçileri Duşanbe’den 50 kilometre uzaklıktaki Romit dağlarında gizlenmişti.

Grubu etkisiz hale getirme operasyonu 4-16 Eylül'e kadar sürmüş, bunun sonucu olarak isyancı general ve onun yardımcısı Albay Junaydullo Umarov öldürülmüştü.

Operasyon sırasında grubun 25 üyesi öldürülmüş ve 200'den fazla katılımcısı yakalanmıştı.

Bu yıl Mayıs ayında Duşanbe mahkemesi Abdukhalim Nazarzoda’nın büyük oğlu Bakhtiyor Nazarov’a aynı davadan 22 yıl hapis cezası vermişti.

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?