banner15

Tacik lider Arap yatırımlarını az buldu

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman, "Arap ülkelerinin Tacikistan'ın dış ticaretindeki payı yüzde bir buçuktur" açıklamasında bulundu

Tacik lider Arap yatırımlarını az buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap devletleri, Orta Asya ve Azerbaycan Ekonomik İşbirliği Forumunun ikinci toplantısında konuşan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Arap ülkeleri ile Tacikistan'ın ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarındaki işbirliğinin istenilen seviyede olmadığını açıkladı.

Orta Asya’nın beş ülkesi, Azerbaycan ve Arap Ligine ait 22 devletin heyetlerinin katıldığı toplantı dün itibariyle Duşanbe’de başladı. Katılımcı ülkelerin heyetlerinde dışişleri ve ekonomi bakanları bulunuyor.

Toplantıda bir konuşma yapan Tacik lider İmamali Rahman, "Tacikistan'ın Arap ülkeleriyle olan işbirliği ilerleme sürecindedir ve ikili ilişkilerin yasal dayanağı sürekli olarak gelişmektedir. Ülkelerimiz arasında düzenli siyasi diyaloglar kurulmuş, resmi ziyaretler en üst düzeyde ve devamlı olarak yapılmaktadır. Buna rağmen Tacikistan'ın Arap ülkeleriyle ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarındaki işbirliği halen iyi bir seviyede değildir. Arap ülkelerinin bugünkü Tacikistan'ın dış ticaret hacmindeki payı sadece yüzde bir buçuk oranındadır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35