banner39

Tacik lider Rahman, Catherine Ashton ile görüştü

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Belçika'da Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından sorumlu Catherine Ashton ile bir araya geldi

Orta Asya 10.04.2013, 10:27 10.04.2013, 10:27
Tacik lider Rahman, Catherine Ashton ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Belçika'da resmi temaslarda bulunan Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bir araya geldi. Görüşmede, Avrupa Birliği ile Tacikistan hattındaki ilişkiler değerlendirildi.

Tacik basınında yer alan haberlere göre, resmi ziyarette bulunmak üzere Brüksel'e giden Tacik Devlet Başkanı Rahman, AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüştü. Görüşmelerde, Avrupa Birliği ile Orta Asya ilişkileri de ele alındı. Taraflar, AB'nin Orta Asya'ya yönelik 2014-2020 yılını kapsayan yeni stratejisinin hazırlanma sürecini değerlendirdi.

Rahman, AB ile Orta Asya arasındaki işbirliğinin güvenlik alanına büyük önem verilmesi gerektiğini kaydederek, 2014 yılında Uluslararası koalisyon güçlerinin Afganistan'dan çekilmesiyle terör ve diğer vakaların artabileceğini ifade etti.

Catherine Ashton, Tacikistan'ın Afganistan'a elektrik ihracatını arttırma çabası ve Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin Avrupa Birliği tarafından destek bulacağına inandığını söyledi.

Ashton, Rahman ile görüşmesinde enerji ve su konularını da görüştüklerini kaydederek, AB'nin Tacikistan'ın kritik enerji ihtiyaçlarının farkında olduğunu söyledi. Bölgesel güvenlik konusunu da değerlendirdiklerini söyleyen Ashton, bu konuda Tacikistan'a gereken desteğin verileceğini söyledi.

Bu arada, Rahman bugünkü Brüksel temasları kapsamında NATO Genel Sekreteri Anders Fog Rasmussen ile bir araya gelecek. Rahman, bugün NATO merkezini ziyaret edecek ve Rasmussen ile bir araya gelecek. Görüşmeden sonra Rahman ile Rasmussen'in ortak basın toplantısı düzenleyeceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?