banner15

Tacik lidere hakarete ceza geliyor

Tacikistan'da, Ulusal Lidere hakarete cezai sorumluluk geliyor

Tacik lidere hakarete ceza geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’ın görevdeki Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Ulusal Lider ilan edilmesinin ardından mevcut ceza kanununda değişiklikler yapılarak, kendisine hakaret edenlere cezai sorumluluk getirileceği bildirildi.

Ceza Kanununda sözkonusu değişikliği öngören Tacikistan Hükümetinin 407 nolu kararnamesi İmamali Rahman tarafından 13 Ekim'de imzalandı.

Tacik hükümetinin yeni kararnamesine göre, ülkede barış ve ulusal birliğin kurucusu olarak görülen ulusal lider Rahman’a basın, medya ya da internet üzerinden hakaret ve iftira edenler, cezai sorumluluğa tabi tutulacak. Ancak kararnamedeki cezanın niteliği konusunda detaylar açıklanmadı.

Daha önce kabul edilen Ceza Kanunu'nun 137'nci maddesine göre, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na hakaret ya da iftira edenlere 5 yıla kadar hapis cezası belirlenmişti.

Tacik parlamentosu milletvekilleri 26 Ekim'de İmamali Rahman’ın 'Bağımsız Tacikistan’ın kurucusu' statüsü verilmesini oybirliğiyle karara bağlamışlardı. Geçen yıl Aralık ayında ise Rahman “Milleti Lideri" olarak ilan edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35