banner39

banner35

Tacik Selefi lider Muhammedi'ye hapis cezası

Tacik Selefilerin lideri Rahmatullah Muhammedi’ye 8 yıl hapis cezası verildi

Orta Asya 20.07.2016, 15:59 20.07.2016, 16:28
Tacik Selefi lider Muhammedi'ye hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'ın başketnti Duşanbe'ye bağlı İsmail Somoni ilçe mahkemesinin Tacik Selefilerinin lideri Rahmatullah Muhammedi’ye (Muharremov Muhammed Rahmatulloevich) 8 yıl hapis cezası verdiği bildirildi.

Mahkemedeki bir kaynağın 19 Temmuz'da “Ozodi” radyosuna bildirdiğine göre, sanık Rahmatullah Muhammedi Tacikistan Ceza Kanunu'nun 307. Maddesine gösterilen “Aşırılık grubu oluşturma” suçlamasından mahkum edildi.

İsmail Somoni ilçe mahkemesinin başkanı Sangin Gayratzade Ozodi radyosuna verdiği röportajda bu kararı teyit etti, ancak kararın henüz yürürlüğe girmediğini söyledi. Dosya gizliliğini gerekçe göstererek daha fazla açıklama yapmaktan kaçındı.

Muhammedi'nin avukatı Talibi Sangın, Ozodi radyosuna yaptığı açıklamada, müvekkiline ilişkin mahkeme kararını kabul etmediğini ve üst mahkemede bu karara itiraz edeceğini söyledi.

43 yaşında ve Ruda ilçesinde ikamet eden Rahmatullah Muhammedi Şubat ayında tutuklanmıştı. Muhammedi, 2011 yılında İslamabad'daki Uluslararası İslam Üniversitesinde 4 yıl eğitim aldıktan sonra ülkesine dönmüştü.

TACİKİSTAN'DA 'SELEFİ' HAREKETİ

2000'lerin başında Tacikistan'da "Selefi" hareketi ortaya çıktı ve Rahmatullah Muhammedi geleneksel din adamları ile tartışmalarda kendini bu hareketin lideri olarak tanıtmaya başladı.

Rahmatullah Muhammedi daha önce gazetecilere kendini "Selefi" akımı takipçisi olarak ilan etmişti. O Selefiliğin Ebu Hanîfe mezhebine yakın olduğunu ancak arada bazı incelikler ve ayrılıklar olduğunu söylüyordu.

Tacikistan'da "Selefi" hareket faaliyetleri ülke Yargıtay’ı tarafından 8 Ocak 2009 yılında yasaklandı. Beş yıl sonra bu hareket dini aşırılık hareketi olarak ilan edildi.

"Selefi"liğin takipçileri ilk olarak 2009 yılında gözaltına alındı ​​ve mahkum edildi. Bunlar arasında Eşan Siraciddin olarak bilinen Siraciddin Abdurahmonov ve onun oğlu Kiromiddin de var idi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?