banner39

banner35

Tacikistan Asia-Plus haber sitesini yasakladı

Asia-Plus haber sitesi Roskomnadzor yasaklı sitelerin siciline girdikten sonra Tacikistan'da engellendi

Orta Asya 21.08.2019, 12:09
Tacikistan Asia-Plus haber sitesini yasakladı

Asia Plus haber portalının siteleri (news.tj ve asiaplus.tj) 19 Ağustos'tan itibaren kullanılamaz. Pazartesi günündeki okuyucular siteye VPN ve proxy sunucusu üzerinden bile erişemiyor.

Tacik Haberleşme Servisi genel başkan yardımcısı İlkhomjon Atoev, 20 Ağustos'ta Radio Ozodi ile yaptığı röportajda, ajansın durumla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Ona göre, Roskomnadzor, Asia Plus haber portalını Rusya'da yasaklı sitelerin kayıt defterine ekledikten sonra Asia Plus portalının siteleri kullanılamayacak hale geldi.

“İletişim servisinin bununla hiçbir ilgisi yok. Üzerimizdeki her şeyi suçlamaya gerek yok. Asia Plus ile hiçbir sorunumuz yok ”dedi.

Roskomnadzor “Asya Artı” bildirisinde,  "Bilgi Teknolojileri ve Bilginin Korunması Üzerine" başlıklı Federal Yasanın 15.1'i, news.tj sitesi, etki alanı adlarının Birleşik Kayıt Defterine, İnternetteki web site endekslerine ve internetteki bilgileri içeren siteleri tanımlamanıza olanak sağlayan ağ adreslerine dahil edilmiştir. Bunların dağıtımı Rusya Federasyonu'nda yasaktır." denildi.

Asia Plus haber portalı, Tacikistan'daki en önemli haber sitesidir. İlk Asia-Plus analitik bülteni 2 Nisan 1996'da yayınlandı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?